خیزش نو برای اعتلای دوباره قره داغ

AharNews-Arasbaran-Garadgh-Map

جوهر مدنیت و فرهنگ در اهر جانی دوباره گرفته است و شاید این تکان و تلنگر و این خاست و خیزش و حرکت نو را به نوعی مدیون « زلزله» هستیم. حالا « امید» در رگ های خطه قره داغ خون تازه جاری ساخته است. منطقه تاریخی قره داغ با دیرینه غنی از فرهنگ و مدنیت که تا چندی پیش در تقسیمات سیاسی کشور با عنوان « شهرستان ارسباران» و بعد « شهرستان اهر» ظاهر شده بود، حالا تبدیل به شش شهرستان شده است. اهر در مرکز ارسباران اکنون تجلی گاه قرن ها جوشش و رویش های فرهنگی و مدنی در این منطقه است.

 امسال در پی همایش کشوری « بیوتکنولوژی» و « جشنواره تئاتر زیر ۵ دقیقه ای»، در سومین حرکت بزرگ شاهد برگزاری « پنجمین جشنواره منطقه ای ورنی » در اهر بودیم. هر سه منحصر به فرد. نخستین همایش بیوتکنولوژی کشوری به پاس پیشتازی اهر، با شرکت استان های مختلف از فارس گرفته تا خراسان در این شهر برگزار شد تا گوشه ای از نبوغ و استعداد و قابلیت های اهر و ارسباران به نمایش درآید. ابداع کننده « تئاتر زیر ۵ دقیقه » نیز اهری ها هستند و جشنواره اش نیز منحصر به فرد در کشور است و آن گاه نیز اهری ها گُل کاشتند و هنر خود را به نمایش گذاشتند. بیجا هم نیست و نبود چرا که آغازگر هنر نمایش در ایران « میرزا جعفر قراجه داغی» است.

 در ادامه نوبت گام دیگر و حوزه دیگر بود. ورنی انگار که کتاب خطی نفیس از نیاکان ماست. خاستگاه ورنی قره داغ و خواهرش مغان است. اهر و ارسباران پایتخت ورنی در ایران است، ورنی؛ این یادگار پدران و این دیوان شعر و این تابلوی ناب و نفیس هنری برآمد و برخاسته از حیات و جامعه عشایر ارسباران،‌ همه را دور خود جمع کرد و هنر خود را نشان داد. برجسته شدن بازی بئش داش در این جشنواره، نمود و نمادی از بازگشت به خویشتن بود.

 گام چهارمی هم در راه است و فرزندان غیور و نابغه قره داغ این بار سراغ حوزه ورزش می روند. ابداع کننده ورزش رزمی « هالا» « استاد اسماعیل ملک جهانی» است. این فرزند نابغه اهر و ارسباران ورزشی بومی را در سطح المپیک بنیاد گذاشت و اکنون نام « هالا» از مرزهای ایران پای بیرون گذارده است. چند سال پیش جوانان اهری خیز برداشتند برای همایش هالا و نکوداشت بنیانگذار هالا و معرفی اهر به عنوان مهد هالا و نام گذاری میدان و خیابانی به نام هالا و ملک جهانی… که اما حمایت نشد. اکنون خیز دوباره انگار قوی است و بچه های اهر قصد دارند در ۲۶ مهرماه با افتتاح اولین مدرسه ویژه هالا در مهد هالا و در خاستگاه هالا و در زادگاه ملک جهانی، نکوداشتی برای ملک جهانی برگزار کنند و اهر را به عنوان مهد هالا معرفی نمایند.

 امسال در روز گرامیداشت استاد شهریار، این قره داغ بود که سخنی نو داشت. می دانیم که در پی انتشار حیدربابایه سلام ـ شاهکار شهریار ـ قره داغی ها پیشتازی کرده اند و بیشترین و بلندترین نظیره ها را سروده اند. اولین و دومین نظیره سروده شده برای این منظومه متعلق به سیف اله دلخون ـ قیزیل قیه یه سلام ـ و استاد بارز ـ ائل دایاقینا سلام ـ است و تا کنون شعرای قره داغی بیش از ۳۰ نظیره برای این منظومه سروده اند و باز جای افتخار است که از سه نقیضه سروده شده برای این منظومه، دو مورد آن متعلق به شعرای اهری است. در پی چنین رویکرد و استقبالی بود که امسال کتاب فاخر « هم صدایی با شهریار » به قلم آقای حسین دوستی منتشر شد. این کتاب در واقع هم صدایی شعرای قره داغی با حیدربابایه سلام شهریار است. در مناسبت مورد اشاره این کتاب طی مراسمی رونمایی شد. با اندکی حمایت و جدیت می شد حرکت و برنامه بزرگی در این راستا نیز انجام داد تا شاهد رویداد مهم در حوزه ادبیات منطقه باشیم. می شد در این مناسبت همایش بزرگ نظیره سرایان حیدربابایه سلام را در اهر برگزار کرد و جایزه ادبی حیدربابایه سلام را راه انداخت. امسال طی شد و امید می رود برای سال آینده در فکر چنین کار بزرگ و ارزنده ای باشیم.

 به هر حال قره داغ در حوزه های مختلف تکان و تلنگر محسوسی دارد و چنین که پیش رود، شاهد بازساخت و احیای هویت فرهنگی و مدنی و اعتلای این منطقه ویژه خواهیم بود.

AharNews-Arasbaran-Garadgh-Map

 

نویسنده: جعفر خضوعیکد خبر: 10807 - تاریخ مخابره: شنبه, ۲۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت مخابره: ۳:۲۵ ب.ظ
برچسب ها:

سامانه هوشمند پیام کوتاه راسپینا

شارژ آسان تلفن همراه

دیدگاه