خیزش نو برای اعتلای دوباره قره داغ

جوهر مدنيت و فرهنگ در اهر جاني دوباره گرفته است و شايد اين تكان و تلنگر و اين خاست و خيزش و حركت نو را به نوعي مديون « زلزله» هستيم. حالا « اميد» در رگ هاي خطه قره داغ خون تازه جاري ساخته است. منطقه تاريخي قره داغ با ديرينه غني از فرهنگ و مدنيت كه تا چندي پيش در تقسيمات سياسي كشور با عنوان « شهرستان ارسباران» و بعد « شهرستان اهر» ظاهر شده بود، حالا تبديل به شش شهرستان شده است. اهر در مركز ارسباران اكنون تجلي گاه قرن ها جوشش و رويش هاي فرهنگي و مدني در اين منطقه است.

 امسال در پي همايش كشوري « بيوتكنولوژي» و « جشنواره تئاتر زير 5 دقيقه اي»، در سومين حركت بزرگ شاهد برگزاري « پنجمين جشنواره منطقه اي ورني » در اهر بوديم. هر سه منحصر به فرد. نخستين همايش بيوتكنولوژي كشوري به پاس پيشتازي اهر، با شركت استان هاي مختلف از فارس گرفته تا خراسان در اين شهر برگزار شد تا گوشه اي از نبوغ و استعداد و قابليت هاي اهر و ارسباران به نمايش درآيد. ابداع كننده « تئاتر زير 5 دقيقه » نيز اهري ها هستند و جشنواره اش نيز منحصر به فرد در كشور است و آن گاه نيز اهري ها گُل كاشتند و هنر خود را به نمايش گذاشتند. بيجا هم نيست و نبود چرا كه آغازگر هنر نمايش در ايران « ميرزا جعفر قراجه داغي» است.

 در ادامه نوبت گام ديگر و حوزه ديگر بود. ورني انگار كه كتاب خطي نفيس از نياكان ماست. خاستگاه ورني قره داغ و خواهرش مغان است. اهر و ارسباران پايتخت ورني در ايران است، ورني؛ اين يادگار پدران و اين ديوان شعر و اين تابلوي ناب و نفيس هنري برآمد و برخاسته از حيات و جامعه عشاير ارسباران،‌ همه را دور خود جمع كرد و هنر خود را نشان داد. برجسته شدن بازی بئش داش در این جشنواره، نمود و نمادی از بازگشت به خویشتن بود.

 گام چهارمي هم در راه است و فرزندان غيور و نابغه قره داغ اين بار سراغ حوزه ورزش مي روند. ابداع كننده ورزش رزمي « هالا» « استاد اسماعيل ملك جهاني» است. اين فرزند نابغه اهر و ارسباران ورزشي بومي را در سطح المپيك بنياد گذاشت و اكنون نام « هالا» از مرزهاي ايران پاي بيرون گذارده است. چند سال پيش جوانان اهري خيز برداشتند براي همايش هالا و نكوداشت بنيانگذار هالا و معرفي اهر به عنوان مهد هالا و نام گذاري ميدان و خياباني به نام هالا و ملك جهاني… كه اما حمايت نشد. اكنون خيز دوباره انگار قوي است و بچه هاي اهر قصد دارند در 26 مهرماه با افتتاح اولين مدرسه ويژه هالا در مهد هالا و در خاستگاه هالا و در زادگاه ملك جهاني، نكوداشتي براي ملك جهاني برگزار كنند و اهر را به عنوان مهد هالا معرفي نمايند.

 امسال در روز گرامیداشت استاد شهریار، این قره داغ بود که سخنی نو داشت. می دانیم که در پی انتشار حیدربابایه سلام ـ شاهکار شهریار ـ قره داغی ها پیشتازی کرده اند و بیشترین و بلندترین نظیره ها را سروده اند. اولین و دومین نظیره سروده شده برای این منظومه متعلق به سیف اله دلخون ـ قیزیل قیه یه سلام ـ و استاد بارز ـ ائل دایاقینا سلام ـ است و تا کنون شعرای قره داغی بیش از 30 نظیره برای این منظومه سروده اند و باز جای افتخار است که از سه نقیضه سروده شده برای این منظومه، دو مورد آن متعلق به شعرای اهری است. در پی چنین رویکرد و استقبالی بود که امسال کتاب فاخر « هم صدایی با شهریار » به قلم آقای حسین دوستی منتشر شد. این کتاب در واقع هم صدایی شعرای قره داغی با حیدربابایه سلام شهریار است. در مناسبت مورد اشاره این کتاب طی مراسمی رونمایی شد. با اندکی حمایت و جدیت می شد حرکت و برنامه بزرگی در این راستا نیز انجام داد تا شاهد رویداد مهم در حوزه ادبیات منطقه باشیم. می شد در این مناسبت همایش بزرگ نظیره سرایان حیدربابایه سلام را در اهر برگزار کرد و جایزه ادبی حیدربابایه سلام را راه انداخت. امسال طی شد و امید می رود برای سال آینده در فکر چنین کار بزرگ و ارزنده ای باشیم.

 به هر حال قره داغ در حوزه های مختلف تکان و تلنگر محسوسی دارد و چنین که پیش رود، شاهد بازساخت و احیای هویت فرهنگی و مدنی و اعتلای این منطقه ویژه خواهیم بود.

AharNews-Arasbaran-Garadgh-Map

 

نویسنده: جعفر خضوعی
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.