به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، در آئین اختتامیه این جشنواره که در تالار اجتماعات مجتمع پتروشیمی تبریز برگزار شد، با اهدای سرو بلورین جشنواره به میرزاحسین کریمی مراغه ای، محمود دست پیش متخلص به واله، حیدر عباسی متخلص به باریشماز، یدالله امینی متخلص به مفتون امینی، اصغر فردی، ولی الله کلامی زنجانی و مرحوم حسین منزوی به عنوان شاعر، ادیب، منتقد و نویسنده آثار ترکی از آنان تجلیل شد.

هیات داوران این جشنواره برای نخستین بار در تاریخ برگزاری این رویداد ادبی، از نشر مروارید به عنوان ناشر برگزیده کتاب شعر تقدیر کرد.

در این مراسم همچنین از پنج دهه تلاش و فعالیت ادبی احمدرضا احمدی و عبدالعظیم صاعدی با تقدیم سرو بلورین دوازدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر تقدیر شد.

هیات داوران این جشنواره در بخش کودک و نوجوان نیز لوح تقدیر، سرو بلورین و ۱۰ سکه بهار آزادی را به کتاب دو تا سیب شیرین به قلم خاتون حسنی و کتاب کلید، کلید، دسته کلید به قلم اکرم کشایی اهدا کرد.

در بخش درباره شعر نیز ۲ برگزیده مشترک شامل کتاب های صد سال عشق مجازی به قلم محمود فتوحی و درپی آن آشنا به قلم سیدمحمود راستگو، لوح تقدیر، سرو بلورین و ۱۵ سکه بهار آزادی را دریافت کردند.

همچنین در بخش شعر بزرگسالان، ۳۰ سکه بهار آزادی، سرو بلورین و لوح تقدیر به تنها اثر برگزیده با عنوان صدای زنگ درآمد به قلم رویا شاه حسین زاده تعلق گرفت.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آئین با بیان اینکه مردم ایران زمین با هنر شعر و شاعری در طول تاریخ اندیشه ورزی کرده اند، گفت: در این عرصه همیشه ایمان به خدا و عشق به انسانیت به وفور یافت می شود.

محسن جوادی اظهار کرد: در آثار اغلب شعرا و ادبای ایرانی و فارسی زبان، عشق به فضیلت های اخلاقی با محوریت خداباوری مشاهده می شود که نشان دهنده ایمان قوی این هنرمندان عرصه ادب به خدای تعالی است.

وی با اشاره به ابیاتی از شعر استاد شهریار و با تاکید بر ایمان والا و اعتقادات راستین این شاعر نامی به اسلام و تشیع، گفت: نمی توان اثری از شاعران ایرانی پیدا کرد که در آن الهام از آیات قرآنی گرفته نشده باشد.

جوادی شعر ایرانی را همسو با تحولات اجتماعی و سیاسی و درک درست از درد و رنج جامعه ارزیابی کرد و افزود: شاعران سده های قبل و متاخر همواره همراه جامعه بوده و شعر نوین نیز بر اساس مضامینی در همین رابطه و تحولات جدید جامعه شکل گرفت.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز نیز در مراسم پایانی دوازدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر با تاکید بر اثرگذاری شعر در متن جامعه، گفت: هیچ کس نمی تواند منکر این تاثیرگذاری باشد.
حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی آل هاشم افزود: در دوران هشت سال دفاع مقدس این اثرگذاری شعر و شعرخوانی و ادبیات جنگ به خوبی مشاهده شد و این آثار به میزان قابل توجهی در نیروهای ایرانی در مناطق عملیاتی اثرگذار بود.

وی از استادان و پیشکسوتان عرصه شعر و شاعری درخواست کرد تا در تربیت جوانان شاعر کوشا بوده و نسل جدید را چنان آموزش دهند که بتوانند گذشتگان را با اشعار جدید زنده کرده و در سرودن اشعار حماسی همت گمارند.

حجت الاسلام آل هاشم در پایان با اشاره به عشق و علاقه رهبر انقلاب به شعر و دعوت از شعرای مختلف، اظهار کرد: باید از ایجاد چنین فرصتی قدردان بود و اهل ادب و شعر باید نهایت استفاده را از این فضا بکنند.

گفتنی است در این دوره از جشنواره پنج هزار کتاب و آثار ۱۵۰ شاعر توسط هیات داوران دوازدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر در تبریز داوری شد.

همچنین در این جشنواره علاوه بر ایران، آثاری از کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه، افغانستان، تاجیکستان و بوسنی و هرزوگوین نیز وجود داشت.