به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، امیرحسین بهداد در جلسه بررسی امور کشتارگاه‌های آذربایجان شرقی که در معاونت عمرانی استانداری برگزار شد، ضمن اعلام اینکه با کشتارگاه های زیرزمینی برخورد می شود، گفت: در مجموع ۱۱ ماهه امسال بیش از ۴۰۰ تن کشتار غیرمجاز دام کشف و معدوم سازی شده است.

وی با اشاره به اینکه با به سازی کشتارگاه ها و احداث سالن پیش سرد، از بسیاری از بیماری ها پیشگیری شده است، اظهار داشت: در آذربایجان شرقی موردی از تب کریمه کنگو نداشتیم و آن به دلیل این بود که در کشتارگاه ها با احداث واحد «پیش سرد» بیماری های احتمالی هم از بین رفتند.

مدیرکل دامپزشکی استان با تاکید بر اینکه احداث واحد «پیش سرد» در کشتارگاه ها بسیار مهم است، افزود: در فصل گرما با فعال شدن کنه ها، عامل بیماری کریمه کنگو و … دوباره فعال خواهد شد که احتمالا هشدار کشوری اعلام می گردد ولی برای مقابله با بیماری در استان آمادگی لازم با پیشگیری های اجرا شده وجود دارد.

عدم رعایت قوانین در شهر های همجوار استان

بهداد با اشاره به وجود کشتارهای غیرمجاز در مسیر اهر – مشگین شهر نیز گفت: برخی از شهرهای هم مرز و همجوار با آذربایجان شرقی قوانین را رعایت نمی کنند که بایستی مقابل کشتار غیرمجاز دام در آن محل ها گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه فرمانداران و یا برخی از مقامات شهرها خواستار صدور مجوز کشتار غیرقانونی هستند، تصریح کرد: هرکس پیگیر صدور مجوز کشتار غیرمجاز است، باید مکتوب مسئولیت تمام عواقب و پاسخگویی را بر عهده بگیرد.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به اینکه سال گذشته از ۲۵ اسفند تا ۱۴ فروردین طرح تشدید نظارت در عید نوروز برگزار شد، خاطر نشان کرد: ۹۲ تُن کشتار غیرمجاز دام در عید نوروز سال گذشته کشف، ضبط و معدوم سازی شد.

 امیرحسین بهداد در پایان شیوع بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور و استان را یادآور شد و افزود: با وجود اینکه در برخی از استان‌ ها تا ۷ میلیون قطعه مرغ معدوم گردید ولی در استان آذربایجان شرقی فقط ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه مرغ معدوم سازی شد که تلاش کردیم تلفات به حداقل برسد.