به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، بیت الله عبدالهی در مراسم گرامیداشت روز اصناف شهرستان اهر که با حضور روئسای اتحادیه ها و برخی اصناف و کسبه برگزار شد، ضمن تبریک روز ملی اصناف و شروع به کار هیئت رئیسه جدید اتاق اصناف اهر، گفت: صاحبان صنوف که از قدیم معتمد مردم بودند، بایستی در شهرستان اهر نسبت به تمامی مسائل به خصوص اشتغال و بیکاری جوانان و رونق اقتصاد شهر حساس باشند.

وی با اعلام اینکه اگر موارد و مسائل به صورت مستمر پیگیری شود، قابل حل هستند، افزود: علاقه مندم در هر فصل با اصناف شهرستان جلسه داشته باشیم تا علاوه بر بررسی و حل مشکلات موجود، ببینیم در اقتصاد چه نقشی می توانند داشته باشند.

نماینده اهر و هریس خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه نمایندگان مشکلات اصناف را از نزدیک لمس نکرده و مشکلاتی که وجود دارد را درک نمی کنند، باید خود اصناف اطلاعات جامعی از نیاز های قانونی صنف خود را از طریق نمایندگان به مجلس ارائه داده تا این موارد برطرف شود.

عبدالهی همچنین در خصوص حمایت های دولت از اصناف گفت: من اعتقاد دارم که دولت تمام مسائل مربوط به اصناف را به خودشان واگذار کنند و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز فقط در سیاستگذاری و تجارت به آنها کمک کند.

وی با بیان اینکه باید در توسعه شهرستان همه مردم و اصناف نقش داشته باشند، گفت: توسعه هر شهرستانی نیازمند مشارکت تمامی اقشار مختلف جامعه است که در شهرستان اهر نیز اصناف و صاحبان صنایع می توانند با مشارک های خود در پیشرفت اقتصادی شهرستان مؤثر باشند.

نماینده مردم شهرستان های اهر و هریس در خصوص قانون ارزش افزوده نیز گفت: با توحه به خسارت ۳۰۰ میلیاردی وارد شده امسال به باغات اهر و تاثیر آن در کسب و کار اصناف شهرستان، بایستی مالیاتی که از اصناف اخذ می گیرد متناسب با درآمد مردم باشد و قبل از ارائه صورت حساب های مالیاتی، وضعیت خرید و فروش در بازار از طریق مراجع رسمی بررسی شود.

عبدالهی در خصوص تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز گفت: چون اعتقاد داریم در دولت به حد کافی گستردگی وجود دارد و ۹۰ درصد اعتبارات کشور در قوه مجریه، مقننه و قضائیه مصرف می شود، این لایحه در کمیسیون اصلاح و ساختار دولت رد شد.

وی همچنین در ادامه خاطرنشان کرد: اصناف برای صنعت گردشگری اقدامات زیادی می تواند انجام دهد و با توجه به اینکه در شهرستان اهر یکی از مشکلات اساسی بیکاری است، اصناف می تواند با سرمایه گذاری و حرکتی تاثرگذار اشتغال زایی برای جوانان و بیکاران داشته باشند.

نماینده اهر و هریس در خصوص کمپین نخریدن طلا توسط یکی از فوتبالیست ها نیز گفت: این موارد بحث های اشتباهی است که در کشور به راه انداخته شده و چون برخی ها تخصصی در زمینه اقتصاد ندارند، مطمعنا اقتصاد کشور را با این اقدامات متضرر می کنند.

عبدالهی در پایان با اعلام اینکه بایستی اقتصاد اهر و هریس تکان بخورد، خاطرنشان کرد: طبق بررسی های صورت گرفته بیشترین مهارجرت به مرکز استان از منطقه قره داغ و هریس می باشد که نشان دهنده وضعیت اقتصادی نامناسب منطقه است ولی  امیدواریم با همکاری تمامی ادارات اقتصاد در این منطقه رونق یافته و به کسب و کار اصناف کمک شود.