به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، علی محمودی در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان هریس با اعلام اینکه دنیای مجازی جوانان را از فعالیت اجتماعی محروم کرده است، گفت: فردگرایی و غرق شدن در دنیای مجازی عامل دور شدن جوانان از فعالیت های اجتماعی می باشد که باید با برنامه ریزی دقیق جوانان را به سمت فعالیت های اجتماعی سوق دهیم.

وی با تاکید بر حل مسائل جوانان، خاطرنشان کرد: در تاریخ ۱۵۰ ساله ایران همه اتفاقات مهم در سایه مشارکت اجتماعی مردم به ویژه جوانان رخ داده است.

وی با یادآوری اینکه در دوران دفاع مقدس شاهد مشارکت هدفمند جوانان برای یک هدف واحد بودیم، گفت: توسعه پایدار کشور متکی بر مشارکت سازمان یافته جوانان است.

فرماندار هریس اضافه کرد: امروز جوانان از ما می پرسند که برای مشکلاتشان چه برنامه ای داریم و اگر واقع بینانه به آمار آسیب های اجتماعی نگاه کنیم ریشه اصلی این مسائل همچون طلاق و خشونت، اجتماع گریزی جوانان است.

محمودی خاطرنشان کرد: حل مسئله جوانان نیاز به یک برنامه راهبردی مشخص دارد و باید در کنار برنامه های بلند مدت، برنامه های میان مدت در دستور کار قرار گیرد.

وی گفت: جوان گرایی و استفاده از استعداد و توان جوانان در پست ها و مسوولیت های مدیریتی، ایجاد فضا و بستر مورد نیاز برای کارآفرینی و فعالیت جوانان در عرصه های مختلف، حمایت واقعی و نه صوری و شعاری از جوانان و ایجاد فضا برای نقش آفرینی جوانان در عرصه های تصمیم سازی از جمله مهمترین درخواست ها و مطالبات جوانان است.

فرماندار شهرستان هریس اظهار داشت: جوانان بیش از آنکه گلایه از بیکاری داشته باشند، از نبود فرصت های شغلی و بسترهای کار و خلاقیت و کارآفرینی گلایه دارند و ما در تلاش هستیم بهترین فضا و بیشترین تسهیلات برای جوانان را در این خصوص فراهم کنیم.

علی محمودی با تاکید بر غنی سازی اوقات فراغت، گفت: باید شرایط مناسبی برای ایجاد نشاط و روحیه مثبت در بین جوانان فراهم شود.

فرماندار هریس برنامه ریزی دقیق برای پرکردن اوقات فراغت جوانان شهرستان را ضروری دانست و افزود: بایستی با هماهنگی بین دستگاهی از موازی کاری در این حوزه جلوگیری شود.

محمودی با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت دهیاری ها و شوراهای اسلامی نیز برای پر کردن اوقات فراغت جوانان در روستاها بهره گرفت، ادامه داد: کلاس ها و کارگاه های آموزشی با همکاری دستگاه های مربوطه گامی مؤثر برای ارتقاء مهارت های آموزشی، علمی، فرهنگی، فنی و تخصصی جوانان روستایی خواهد بود.

وی تاکید کرد: برگزاری این دوره ها می تواند ظرفیتی برای ایجاد اشتغال های خرد و خانگی برای جوانان در روستاها و راهکاری برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها باشد.

فرماندار شهرستان هریس همچنین گفت: باید توجه شود تا مهارت های مورد نیاز و منطبق بر نیاز منطقه و بازار کار ارائه شود و تنها اشتغال جوانان هدف ارائه این آموزش ها قرار گیرد.

علی محمودی در ادامه به راهکارهای جذب سرمایه گذار در شهرستان اشاره کرد و گفت: ایجاد جو پویا و پرتحرک زمینه ساز جذب سرمایه و اشتغال، ازدواج و بهبود در سایر زمینه های امور جوانان خواهد بود.

وی با بیان اینکه سن ازدواج دختران متأسفانه در برخی از روستاهای شهرستان پایین است، اظهار داشت: ازدواج دختران در سنین پایین تبعات روحی و جسمی را به دنبال دارد که البته دستگاه های مربوطه می‌توانند با برگزاری کارگاه های آموزشی از تبعات ازدواج زود هنگام بکاهند.

فرماندار هریس در ادامه ضمن اعلام اینکه پیشگیری از طلاق باید از بنیان خانواده باشد، افزود: ریشه بسیاری از آسیب های اجتماعی از خانواده ها بوده و ضروری است که مجمع خیرین ازدواج در راستای کمک به کاهش معضل طلاق و افزایش ازدواج موفق ورود کند.

علی محمودی در پایان با تأکید بر اینکه نگاه به مجمع خیرین نباید صرف مسایل مادی باشد، گفت: بایستی ورود این مرکز به شاخه های مختلف از فرهنگی و هنری و اجتماعی و کار برای تمامی اقشار جامعه با خروجی مؤثر و کارآمد در این شهرستان باشد.