به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران شهرستان اهر گفت: با توجه به اینکه ایجاد منطقه حفاظت شده مستلزم بررسی های کارشناسی بیشتری است، فعلا در نظر داریم بعد از قابلیت سنجی منطقه شیور در شهرستان اهر را منطقه شکار ممنوع اعلام کنیم که  که در صورت تحقق آن مشابه منطقه‌ حفاظت شده سهند خواهد بود.

وی با بیان اینکه ۱۳ درصد عرصه های آذربایجان شرقی در قالب مناطق حفاظت شده و تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است، گفت: رشد جمعیت و توسعه صنعتی حفاظت از محیط زیست را در سال های اخیر به چالش کشیده است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه بر اساس اصل ۵۰ قانون اساسی حفاظت محیط زیست وظیفه ای همگانی است، اظهار داشت: اگر مطالبه گری حقوق زیست محیط عمومی نباشد، منجر به توسعه ناپایدار می شود و این مطالبه عمومی است که باعث می شود تا توسعه پایدار صورت بگیرد.

حسینی قمی ادامه داد: حفاظت از جنگل های ارسباران و رسیدگی به مشکلات حوزه دریاچه ارومیه بیشترین انرژی را از اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی می‌گیرد و مطالبه گری اصحاب رسانه شهرستان اهر موجب شده است، مشکلات و مطالبات شهرستان اهر در اولویت قرار بگیرد.

وی ضمن اعلام اینکه بر اساس کنوانسیون های بین المللی تمامی دولت ها از جمله دولت جمهوری اسلامی ایران موظف شده اند تا ۱۷ درصد از عرصه سرزمینی خود را تا سال ۲۰۲۰ منطقه‌ حفاظت شده اعلام کنند، گفت: اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی سعی کرده است تا مناطق حفاظت شده به صورت همگن در شمال و جنوب، شرق و غرب استان وجود داشته باشد.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی تصریح کرد: علی رغم چالش های اساسی که با آن روبرو هستیم، استان آذربایجان شرقی هیچ یک از حلقه های تنوع زیست محیطی را از دست نداده و حتی در برخی تنوع ها نیز شاهد افزایش آنها هستیم.

میرمحسن حسینی قمی در خصوص سیاه خروس ارسباران نیز گفت: اجازه نداده ایم جمعیت گونه سیاه خروس که در معرض خطر انقراض است از دست برود و حتی مناطقی امن در استان را صرفاً برای حفاظت از سیاه خروس تعریف کرده ایم.

وی در ادامه به مطالبه عمومی بحران خشک شدن دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: توجه به  بحران دریاچه ارومیه در سایه سال ها فرهنگ سازی به مطالبه عمومی تبدیل شده است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی ادامه داد: احیای دریاچه ارومیه نیازمند اعمال و پذیرش برخی محدودیت هاست و امروز پذیرش این محدودیت ها برای احیای دریاچه ارومیه مورد خواست و مطالبه قاطبه مردم است.

حسینی قمی همچنین به موضوع گرد و غبار در استان اشاره کرد و گفت: گرد و غبارها امروز موضوعی فرامنطقه ای و بین المللی بوده که طی آن کانون های گرد و غبار در دریاچه ارومیه با ارائه طرحی در حفاظت محیط زیست استان مطالعه شده و موضوعات مربوطه اولویت بندی شده است.

حسینی قمی در ادامه از مطالعه طرح اصلاح میانگذر دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: در مورد عوارض جاده میانگذر دریاچه ارومیه مطالعات جامعی در سازمان حفاظت محیط زیست انجام شده و طرح اجرایی اصلاح این پروژه به دستگاه ذی ربط ابلاغ شده است و اکنون بهترین فرصت برای اجرای این طرح اصلاحی است.

وی در پایان به صدور مجوز شکار چهارپایان در استان آذربایجان شرقی نیز اشاره کرد و گفت: از سال گذشته تا به امروز هیچ مجوزی برای شکار چهارپایان در استان آذربایجان شرقی صادر نشده است.