به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، دکتر مجید خدابخش در نشستی که به منظور بررسی عوامل افزایش تصادفات جاده ای استان آذربایجان شرقی تشکیل شد، با ابراز تأسف از افزایش نگران کننده تصادفات و تلفات جاده ای استان در پنج ماهه نخست سال جاری، اظهار داشت: گروه های تخصصی باید عوامل این رخداد و وزن هر یک از عوامل را به طور دقیق و علمی مشخص کنند تا بتوانیم راهکارهای مناسب برای اصلاح این وضعیت پیدا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر علت این امر را درست تشخیص ندهیم در حل مسأله نیز دچار مشکل خواهیم شد.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه باید نقش هریک از عوامل در بروز تصادفات جاده ای به طور دقیق تعیین شود، افزود: یکی از عواملی که برای تصادفات مطرح می شود نواقص جاده ای و کمبود زیرساخت هاست، در حالی که در برخی از بزرگراه ها و آزادراه ها که زیرساخت های مناسب نیز وجود دارد باز شاهد تصادفات منجر به فوت هستیم.

خدابخش ادامه داد: به نظر می رسد مهم ترین عامل تصادفات جاده‌ ای، ضعف آموزش و فرهنگ رانندگی است که لازم است برای این موضوع وقت و انرژی صرف کنیم.

وی افزود: اگر سالیان متمادی برای زیرساخ ت‌ها هزینه کنیم اما نسبت به فرهنگ‌ سازی و آموزش رفتار صحیح در رانندگی غافل باشیم اقدامات ما آن‌چنان موثر نخواهد بود.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین تاکید کرد: بایستی اقدامات لازم برای اصلاح زیرساخت‌ ها و کنترل تردد در جاده‌ ها همزمان با اقدامات فرهنگی انجام شود.

جواد رحمتی، معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز با تأکید بر شناسایی عوامل افزایش تصادفات جاده ای در سطح استان، گفت: دستگاه‌ های مسئول باید با شناسایی این عوامل برای فصل زمستان که موضوع راهداری اهمیت ویژه‌ای می‌یابد آماده شوند.

در این نشست که فرمانداران استان نیز در آن حضور داشتند، پس از ارائه گزارش رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی آذربایجان شرقی در خصوص آمار تصادفات و تلفات جاده‌ای استان، درخصوص عوامل دخیل در بروز تصادفات و راهکارهای جلوگیری از آن بحث و تبادل نظر شد.

بر اساس این گزارش، تلفات ناشی از تصادفات رانندگی در محورهای مواصلاتی استان در پنج ماهه نخست سال جاری ۲۶۲ مورد بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۲ درصد افزایش یافته است.