به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، مهندس محمد اسدی در جشن برداشت عسل روستای حصار سیدلر اهر وجود ۷۰ کندوی بومی و ۲۹ هزار و ۲۰۰ کندوی مدرن در این شهرستان خبر داد و گفت: طی سرشماری که هرساله در حوزه زنبورداری در تمامی نقاط کشور اتفاق می افتد، آمار کندوهای هر شهر و منطقه به دست می آید.

وی با اشاره به اینکه راندمان تولید عسل در مناطقی از شهرستان به لحاظ موقعیت و پوشش گیاهی افزایش می یابد، اظهار داشت: نزدیک به دو دهه است که پرورش دهندگان زنبور عسل این شغل را با جدیت دنبال می‌ کنند و بر اساس آمار اتحادیه زنبورداران، بیش از ۱۰ هزار نفر در این شهرستان مشغول به فعالیت در حوزه زنبورداری هستند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهردر ادامه اضافه کرد: در راستای افزایش تولیدات عسل و آگاهی زنبورداران از روش‌ های جدید، کلاس‌ های آموزشی ۴ و ۶ روزه توسط جهاد کشاورزی برگزار می‌ شود که تاکنون در این کلاس‌ ها ۴۶۲ نفر شرکت کرده و کارت مهارت دریافت کرده‌ اند.

مهندس اسدی با بیان اینکه در شهرستان اهر از هر کندوی زنبور عسل به‌ طور متوسط ۱۲.۵ کیلوگرم عسل برداشت می‌ شود، گفت: برخی از زنبورداران توانسته‌ اند از هر کندوی زنبورعسل حدوداً ۳۰ کیلوگرم نیز عسل برداشت کنند ولی میزان برداشت در کشورهای توسعه‌ یافته بیش از ۶۰ کیلوگرم است.

وی بیان داشت: فروش عسل تقلبی در بازار که بدون هیچ زحمتی به وجود می آید، به تولیدکنندگان واقعی عسل ضربه مهلکی می زند.

مدیر جهاد کشاورزی  اهر بر لزوم جلوگیری از عرضه عسل تقلبی در بازار برای حمایت از پرورش‌ دهندگان زنبور عسل تأکید کرد و گفت: امیدوارم دستگاه‌ های ذیربط همچون تعزیرات حکومتی مانع از عرضه عسل تقلبی در بازار شوند.

اسدی در پایان با اشاره به خواص درمانی عسل طبیعی خاطرنشان کرد: عسل طبیعی به لحاظ این که زنبورعسل از شهد گل های گیاهان داروئی تغذیه می کند، برای سلامتی بسیار مؤثر و ضد سرطان است.