به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، امیر حسین بهداد در گفتگو با خبرنگاران گفت: طرح پایش بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در روستاها و تمامی بازارچه‌های فروش پرندگان و با هدف رهگیری تیپ‌ های مختلف ویروس این بیماری در بین پرندگان آبزی بومی استان از دیروز آغاز شده و تا ۱۱ شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

وی افزود: در این طرح ۷۳ نفر از کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان و شهرستان‌ ها، نمونه برداری سواپ از پرندگان آبزی بومی شامل غاز و اردک را انجام داده و پس از انجام آزمایش های تخصصی بیولوژی مولکولی بر روی نمونه‌ های اخذ شده، کارشناسان آزمایشگاه های دامپزشکی به ردیابی ویروس H5، H7 و H9‌ خواهند پرداخت.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی در خصوص نحوه انتقال این بیماری گفت: وجود بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در برخی کشورهای جهان، وجود آلودگی و گردش تیپ های مختلف ویروس آنفلوانزا در طیور بومی و وحشی کشور خطر شیوع این بیماری را افزایش می‌ دهد و همه ساله با مهاجرت پرندگان مهاجر، احتمال شیوع این بیماری در بین طیور پرورشی وجود دارد.

بهداد اعلام کرد: در این میان ممکن است پرندگان آبزی بومی در صورت آلوده شدن از طریق مجاورت با پرندگان مهاجر بیمار شده و ویروس را تکثیر و دفع کنند که در این صورت باعث انتشار فعال عامل این بیماری خواهند شد.

وی با بیان اینکه در صورت وقوع چنین اتفاقی، احتمال انتقال بیماری به طیور صنعتی بسیار بالا رفته و صنعت مرغداری به صورت جدی تهدید خواهد شد، اظهارداشت: با اجرای طرح‌ هایی نظیر طرح پایش هدفمند آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، از وجود و عدم وجود تحت تیپ‌ های فوق به طور مستمر آگاه شده و به موقع اقدام لازم انجام می شود.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی از تمامی مرغداران و روستائیان و تمامی کسانی که اقدام به نگهداری، پرورش و خرید و فروش پرندگان می‌کنند خواست تا توصیه‌های بهداشتی و قرنطینه‌ای اداره کل دامپزشکی استان را جدی بگیرند.

وی بر خودداری از ورود و خروج خودروها به محوطه مرغداری ها و همچنین درزگیری کامل سالن های پرورشی جهت جلوگیری از ورود پرندگان وحشی به داخل محوطه نگهداری طیور اهلی یا پرورشی تاکید کرد.

امیر حسین بهداد در پایان اعلام کرد: با توجه به بررسی‌ های به عمل آمده در سال جاری، تا کنون موردی از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان گزارش نشده است.