به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، زاهد محمودی در دیدار با اهالی روستای سامبران از پرداخت تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی به روستائیان در جهت مقاوم‌ سازی واحدهای روستایی خبر داد و گفت: روستائیان توجه داشته باشند که هیچ حادثه‌ ای از قبل خبر نمی‌ دهد و با توجه به اینکه هنوز بخشی از واحدهای روستایی در اهر نیاز به مقاوم‌ سازی دارند، امید است روستائیان با دریافت تسهیلات نسبت به مقاوم‌ سازی مساکن و تأمین مسکن امن اقدام کنند.

وی با بیان اینکه مردم شهرستان اهر از بابت وام‌ های زلزله سال ۹۱ فقط به بانک مسکن ۱۲۵ میلیارد تومان بدهی دارند، گفت: علاوه بر این حدود ۲۵ میلیارد تومان دیگر از معوقات بانکی از زلزله مربوط به بانک کشاورزی است که مجموعاً معوقات بانک‌ ها از مردم اهر به ۱۵۰ میلیارد تومان می‌ رسد.

فرماندار اهر یادآور شد: به لحاظ اینکه مردم به دلیل مشکلات اقتصادی نتوانستند اقساط وام‌ ها را پرداخت کنند، با پیگیری‌ های نمایندگان اهر و هریس و ورزقان، دولت با امهال وام‌ های زلزله موافقت کرده‌ است.

محمودی همچنین با تأکید بر اینکه در ابتدای سال‌ جاری سرمازدگی، تگرگ و سیل بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان به باغات و اراضی کشاورزی شهرستان اهر خسارت وارد کرده است، افزود: خوشبختانه با پیگیری‌ هایی که انجام‌ یافته، دولت با امهال سه‌ ساله وام کشاورزان خسارت‌ دیده شهرستان اهر که در گذشته دریافت کرده بودند، موافقت نموده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه دهیاران علی رغم محدودیت‌ های منابع مالی، پروژه های مختلفی را در روستاهای شهرستان اجرایی می کنند، اظهار داشت: اینکه پروژه های مختلفی در روستاها اجرا می شود، هنوز کافی نیست چون روستائیان بیش از آنچه که اقدامات انجام داده‌ایم انتظار دارند و مشکلاتشان با اقدامات فعلی رفع نمی شود.

فرماندار شهرستان اهر در ادامه افزود: بایستی از بابت امنیت پایدار و مثال زدنی که در کشور شاهد آن هستیم قدردان فداکاری ها و رشادت‌ های شهدا باشیم که به پاس رشادت ها و فداکاری های شهدا و نیروهای نظامی و امنیتی از این نعمت بهره مند هستیم.

زاهد محمودی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه روستای سامبران مشابه روستاهای برخوردار است، گفت: اهالی روستای سامبران در تأمین آب شرب با مشکلاتی مواجه هستن اما دولت تدبیر و امید در آب‌ رسانی به روستاهای فاقد آب لوله‌ کشی توجه ویژه‌ ای داشته است.

وی تأکید کرد: اینکه روستایی در نزدیکی جاده باشد ولی از آب لوله کشی برخوردار نباشد، نه تنها قابل‌قبول نیست بلکه نقطه ضعف هم محسوب می شود در حالی که با گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی روستاهایی هستند که از مرحله آب‌ رسانی گذشته‌ اند و حال درصدد گسترش شبکه فاضلاب روستایی هستند.

فرماندار اهر همچنین با تأکید بر لزوم مشارکت اهالی روستاها در اجرای پروژه‌ های عمرانی و خدماتی، ادامه داد: بودجه‌ ای که برای احداث جاده بین مزارع در روستاها تخصیص می‌ یابد به‌ صورت شهرستانی است ولی ما نیز پیگیری خواهیم تا مطالبات روستائیان تحقق یابد.

زاهد محمودی در پایان به واکسیناسیون دام‌ ها در برابر بیماری‌ ها اشاره کرد و گفت: حوزه فعالیت دامپزشکی گسترده است ولی برای آن‌ که دام‌ های روستائیان از انواع بیماری‌ ها در امان بماند بایستی به نحو مطلوب اطلاع‌ رسانی صورت بگیرد و دستگاه‌ های ذی‌ ربط با بهره‌ گیری از تجربیات گذشته و اطلاع‌ رسانی به‌ موقع از بروز خسارت‌ های احتمالی جلوگیری کرده و دامداران روستایی را ترغیب به واکسیناسیون دام کنند.