به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، خیراله خادمی در بازدید از پروژه های راهسازی استان آذربایجان شرقی در خصوص بزرگراه اهر – تبریز گفت: با توجه به موقعیت ویژه این منطقه و وجود شهرها و روستاهای پرجمعیت، مناطق ویژه گردشگری و اهمیت این بزرگراه در طرح آتی بزرگراه تبریز – اهر – پارس‌ آباد در اتصال به مرز کشور جمهوری آذربایجان، این بزرگراه یکی از اولویت‌ های اصلی ما در این استان محسوب می شود.

وی این بزرگراه را بخشی از راه ارتباطی استان اردبیل و استان آذربایجان شرقی دانست و افزود:‌ این مسیر یکی از پرترددترین محورهای موجود در استان آذربایجان شرقی است و تکمیل شدن این بزرگراه گام مهمی در کاهش سوانح جاده‌ ای، کاهش ترافیک و افزایش ایمنی سفر به همراه خواهد داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تخصیص اعتبار در سفر رییس جمهور به استان برای بزرگراه اهر – تبریز اعلام کرد: با توجه به اهمیت این پروژه برای استان آذربایجان شرقی در سفر استانی رییس جمهور به آذربایجان شرقی مبلغ ۱۲۰ میلیارد تومان به پروژه تخصیص یافت که تاکنون دریافتی صورت نگرفته اما بر همین اساس سرعت عملیات اجرایی در پروژه افزایش یافته و پیمانکاران در کلیه قطعات مشغول فعالیت هستند.

خادمی افزود:‌ در صورت وصول تخصیص اعتبار ذکر شده تا پایان سال مالی ۱۳۹۷، حدود ۳۱ کیلومتر دیگر از این محور به بهره‌ برداری می‌ رسد.

وی با بیان اینکه طول این بزرگراه ۹۵ کیلومتر است، اظهار داشت: تاکنون بیش از ۴۴ کیلومتر از محور به صورت چهارخطه زیر عبور ترافیک قرار گرفته و پیشرفت فیزیکی کل قطعات در حال اجرا نیز بیش از ۶۵ درصد است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن توضیح قطعات این پروژه، تاکید کرد: قطعه یک این پروژه زیرعبور ترافیک قرار دارد و قطعه دو الف پروژه نیز با پیشرفت فیزیکی ۶۱ درصد در حال اجرایی شدن است که هم اکنون ۳ کیلومتر از آن به اتمام رسیده است.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه، پیشرفت فیزیکی قطعه ۳ بزرگراه تبریز – اهر را ۹۱ درصد اعلام کرد و افزود: ‌۱۶ کیلومتر از این قطعه هم اکنون زیر عبور ترافیک قرار دارد.

خیراله خادمی اعتبار ابلاغی سالجاری برای این پروژه را ۱۹ میلیارد تومان عنوان کرد و اضافه نمود: تا کنون ۹۷ درصد از این اعتبار از طریق اسناد خزانه اسلامی به پروژه تخصیص یافته است.

وی تاکید کرد: این بزرگراه یکی از شریان‌ های اصلی در استان آذربایجان شرقی در اتصال به شبکه بزرگراهی کشور محسوب می‌ شود و موجب ارتباط شهرستان‌ های اهر، کلیبر، مشکین، هریس، ورزقان و خواجه با مرکز استان  می‌ شود.

معاون وزیر راه و شهرساز در این سفر از راه‌ های روستایی شهرهای هوراند، کلیبر و خداآفرین نیز بازدید کرد و گفت:‌ تامین قیر یکی از موضوعات مهم در تکمیل راه‌ های روستایی است و در صورت تصویب قانون جدید در نحوه اختصاص قیر به پروژه‌ های عمرانی، منتظر خبر های امید بخشی در این حوزه هستیم.