به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، عبدالرضا رحمانی فضلی در ابلاغیه‌ ای به محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان شرقی با انعکاس مصوبه هیئت‌ وزیران مبنی بر ایجاد شهرستان هوراند در تابعیت استان آذربایجان شرقی و ایجاد بخش فندقلو در تابعیت شهرستان اهر، دستور داد با توجه به قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری و آئین‌ نامه اجرائی آن اقدام لازم در این زمینه پیگیری شود.

هیئت‌ وزیران در سیزدهم آبان ماه در جلسه هیئت دولت که به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور برگزار شد، تصویب کردند تا نام دهستان چهاردانگه بخش هوراند شهرستان اهر به چهاردانگه شمالی تغییر یافته و شهرستان هوراند به مرکزیت شهر هوراند ایجاد می‌ شود.

همچنین در مصوبه دیگر هیئت‌ وزیران آمده بود که با تفکیک هوراند از شهرستان اهر و ارتقاء به شهرستان مستقل، بخش فندقلو در اهر ایجاد شود.

با این حساب شهرستان اهر دارای دو بخش مرکزی و فندقلو شده و هوراندی ها که به دنبال استقلال شهرستانشان بودند به خواسته خود رسیدند.

گفتنی است این در حالی می باشد که استقلال هوراند در اواخر دولت دهم تصویب بود اما در دولت یازدهم این مصوبه با مشکل قانونی مواجه شد.

همچنین با وجود اینکه مستقل شدن شهرستان هوراند تایید نشده بود، تا به حال این شهرستان دو فرماندار را به خود دیده است و این در حالی است که اسماعیل جبارزاده، استاندار سابق آذربایجان شرقی در خردادماه سال ۱۳۹۵ برای اولین بار طی سفر به هوراند از مستقل بودن بودجه این شهرستان خبر داده بود.

بر اساس حکم صادره از سوی عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور اکنون زین العابدین مردانیان فرماندار شهرستان هوراند است و پیش از این نیز ابراهیم فریاد خواه فرمانداری هوراند را در دولت احمدی‌ نژاد بر عهده داشت.