به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، سرهنگ یونس منفرد در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم شهرستان اهر گفت: طی ۱۰ ماهه سال جاری ۲۸۱ سارق در شهرستان اهر دستگیر شده اند ولی متأسفانه ۸۷ درصد افراد دستگیر شده به مواد مخدر اعتیاد دارند که لازم است برای پیشگیری از وقوع جرائم احتمالی و رهایی سارقان دستگیر شده از دام اعتیاد، کمپ ترک اعتیاد در این شهرستان راه اندازی شود.

وی با اشاره به اینکه برای پیشگیری از ارتکاب به جرم باید از آموزه های دینی و اخلاقی استفاده کنیم، ادامه داد: در ۱۰ ماهه سال گذشته ۲۶۱ فقره سرقت داشتیم و این آمار در ۱۰ ماهه سال‌ جاری ۲۸۲ فقره سرقت بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد ۸ درصدی دارد.

فرمانده انتظامی شهرستان اهر ضمن بیان اینکه با اقدامات پلیسی توانسته‌ ایم ۹۳ درصد سرقت‌ های به وقوع پیوسته سال‌ جاری در شهرستان اهر را کشف کنیم، گفت: خوشبختانه سرقت‌ هایی که باعث شود امنیت در جامعه خدشه‌ دار شود در شهرستان اهر اتفاق نیفتاده به طوری که در سرقت از منازل نسبت به سال گذشته کاهش ۴۸ درصدی، سرقت از مغازه ها کاهش ۷۱ درصدی، سرقت از بانک ها کاهش ۱۰۰ درصدی، سرقت اتومبیل کاهش ۹ درصدی، سرقت از داخل خودرو کاهش ۱۳ درصدی و در حوزه سرقت احشام کاهش ۴۹ درصدی صورت گرفته است.

سرهنگ منفرد از افزایش ۴۰ درصدی سرقت اماکن اعم از خانه باغ ها و ساختمان های نیمه کاره طی سال جاری در  شهرستان اهر خبر داد و گفت: برخی از مالکان ساختمان‌ های نیمه‌ کاره نه خود نگهبان می‌ گیرند و نه زمینه سرقت را از سارقان می‌ گیرند بلکه انتظار دارند پلیس شبانه‌ روز از اموال آن ها که در دسترس سارقان است، نگهبانی دهد.

وی در ادامه با اشاره به تأثیر راه اندازی سامانه ابلاغ اوراق قضایی (ثنا) در کاهش تحویل حضوری اوراق قضایی، گفت: سال گذشته در طول ۱۰ ماهه ۲۷ هزار و ۹ ابلاغ قضایی از طریق نیروی انتظامی تحویل شد ولی امسال پس از راه‌ اندازی سامانه ثنا، این آمار به ۱۲۸۰۰ مورد کاهش‌ یافته است.

فرمانده انتظامی شهرستان اهر در پایان سخنان خود بابیان اینکه طی ۱۰ ماهه سال گذشته شهروندان اهری ۵ هزار و ۲۲ بار با تلفن «۱۱۰» تماس گرفته‌ اند، ابراز داشت: تعداد تماس‌ های شهروندان با سامانه ۱۱۰ تاکنون به بیش از ۱۱ هزار و ۴۰۰ رسیده است.