به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، دکتر رضا استاد رحیمی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان اهر با اشاره به اینکه ۲۳۰۰ کیلوگرم مواد مخدر طی سال گذشته در استان آذربایجان شرقی کشف شده است، گفت: سال گذشته میزان کشفیات مواد در کشور ۱۴۳ تن بود در حالی که اگر با کل تولیدات مواد مخدر در کشورهای همسایه مقایسه کنیم کشفیات ما ناچیز است.

وی با بیان اینکه درصد شیوع مواد مخدر در ایران ۵.۴ درصد بوده و در دنیا ۵.۶ درصد است، افزود: در سال ۲۰۱۷ میزان کشفیات هروئین در ایران ۱۷ تن بود ولی در کشورهای اروپایی مجموع کشفیات مواد مخدر هروئین تنها ۵ تن بود که این امر نشان می دهد ایران در مسیر ترانزیت مواد مخدر قرار گرفته است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تاکید کرد: تقدیم ۴۰۰۰ شهید و ۱۲۰۰۰ جانباز در جمهوری اسلامی ایران آن هم برای مبارزه با مواد مخدر نشان دهنده این است ما علاوه بر تامین امنیت خود، برای تامین امنیت سایر کشورها نیز قدم برداشته ایم.

استاد رحیمی با ابراز تاسف از این‌ که ۸۰۳ نوع مواد مخدر روان‌ گران تولید شده است، گفت: ماه گذشته ۲۰۰ کیلوگرم هروئین فشرده که از مسیر آذربایجان شرقی به کشورهای هم‌جوار ترانزیت می شد با هوشیاری نیروهای انتظامی و اطلاعاتی کشف و ضبط شد.

وی ضمن اعلام اینکه بحث مبارزه با مواد مخدر یک موضوع فرابخشی است، افزود: مواد مخدر با تمامی حوزه های سیاسی، امنیتی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مرتبط است که از این رو نیازمندیم تا همه دستگاه های دولتی و غیر دولتی در زمینه مبارزه با مواد مخدر بایستی پای کار باشند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی با بیان اینکه نزدیک به ۷۵ درصد تریاک دنیا در کشورهای افغانستان و پاکستان تولید می‌ شود، گفت: بر اساس آمارهای سال ۲۰۱۷ میلادی، میزان تولید تریاک در افغانستان ۱۰۵۰۰ تن بود البته این آمار توسط وزارت بهداشت افغانستان منتشر شده است و در حقیقت ۷۵ درصد تریاک دنیا در ایران توسط نهادهای انتظامی، نظامی و امنیتی کشف می‌ شود.

رضا استاد رحیمی همچنین با تاکید بر این که همایش ها و کارگاه‌های آموزشی پیشگیری از مصرف مواد مخدر خروجی مورد انتظار را ندارد، یادآور شد: برای مبارزه با شیوع مواد مخدر در بین اقشار جامعه نیاز به اقدامات عملی داریم نه اینکه بگوییم کارگاه و همایش برگزار کردیم که شاید این مسائل خروجی مدنظرمان را ندارد.

وی همچنین از برگزاری همایش مبارزه بی امان با سوداگران مرگ و ضربه زدن به بنیان های اقتصادی قاچاقچیان مواد مخدر با حضور مقامات قضایی، انتظامی و دولتی استان های هم جوار آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: تصمیم داریم با همکاری مقامات قضایی، انتظامی و دولتی به بنیان اقتصادی قاچاقچیان مواد مخدر ضربه زده و اموال آنها را شناسایی کنیم و زمینه تولید، خرید و فروش مواد مخدر را در استان از بین ببریم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی در پایان با اشاره به اینکه مرکز ماده ۱۶ بانوان در تبریز به زودی تکمیل و مورد بهره برداری قرار می گیرد، اضافه کرد: با توجه به افزایش شیوع مواد مخدر در بین بانوان، مرکز ماده ۱۶ بانوان در تبریز با ظرفیت یک صد نفری به زودی تکمیل می شود.