به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، محمد محمدپور در جلسه ستاد برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز، با اعلام اینکه این نمایشگاه از ۲۹ مهر تا ۴ آبان‌ ماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار خواهد شد، گفت: اصلی ترین رویکرد این نمایشگاه را منطبق شدن بر استانداردهای بین المللی برگزاری نمایشگاههای کتاب عنوان کرد.

وی اظهار داشت: نمایشگاه کتاب تبریز را در میان صدها برنامه فرهنگی و هنری اجرا شده در سطح استان و منطقه می توان شاخص ترین و پرمخاطب ترین رویداد عنوان کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همچنین افزود: علیرغم تنگناهای اعتباری و منابع تخصیص یافته،‌ این رویداد هر سال بهتر و گسترده‌ تر و تاثیرگذارتر از سال پیش برگزار می‌ شود و دلیل این مدعا، استقبال گسترده مردم و فروش هشت و نیم میلیاردی کتاب در نمایشگاه سال پیش بود.

محمدپور ادامه داد: در ایامی که نمایشگاه بین‌ المللی کتاب تبریز برگزار می شود، علاقمندان به کتاب و کتابخوانی از استانهای مختلف و حتی کشورهای مجاور به این نمایشگاه مراجعه می کنند و به عبارتی تبریز به کانون مبادلات فرهنگی منطقه تبدیل می شود.

وی نمایشگاه کتاب را نقطه‌ِ عطفی در ارتباط با جریان نشر عنوان کرد و گفت: در طول برگزاری این نمایشگاه فضای رقابتی مثبت و سازنده ای در حوزه نشر ایجاد می‌شود و شاید به جرات بتوان گفت اگر این نمایشگاه نباشد حوزه‌ی نشر در عرصه‌ِ کیفی شاهد تحرک چندانی نخواهد بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی همچنین به جریان اقتصادی ایجاد شده در حوزه‌ی فرهنگ و دیگر حوزه های اقتصادی و اجتماعی در استان همزمان با برگزاری نمایشگاه کتاب تبریز اشاره کرد و گفت: بخش های مختلفی چون صنعت هتلداری، حمل و نقل،‌ پست، و دهها حوزه‌ی دیگر از برگزاری نمایشگاه کتاب و رونق اقتصادی ایجاد شده منتفع می شوند.

محمد محمدپور در ادامه سخنان خود گفت: مسیر توسعه کشور در تمام ابعاد از مسیر مطالعه و آگاهی اندوزی می گذرد و این خود نشانگر اهمیت برگزاری نمایشگاه کتاب است.

وی با بیان اینکه نمایشگاه کتاب تبریز بزرگترین رویداد فرهنگی شمال غرب کشور است، افزود: بخش‌ های جنبی مختلفی برای این نمایشگاه در نظر گرفته شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تاکید کرد: اقدامات مختلفی برای تقویت کتاب خوانی و مطالعه در استان انجام شده است که نمایشگاه کتاب یکی از مهم ترین آنهاست.

محمدپور تصریح کرد: این نمایشگاه با هدف دسترسی سهل و کم هزینه مردم به تازه‌ های نشر و رقابت سالم ناشران استانی، کشوری و بین‌ المللی برگزار می‌ شود و امسال سعی ما بر این خواهد بود که هم ناشران آخرین آثار تولید شده خود را به نمایشگاه بیاورند و هم ناشران خارجی به روزترین آثار خود را ارائه کنند.

وی گفت: در شانزدهمین دوره از برگزاری نمایشگاه کتاب تبریز ١٨ میلیارد ریال بن کتاب با ٢٠ درصد تخفیف ارائه شد که رقم قابل توجهی محسوب می‌شود و امسال نیز سعی خواهیم کرد این رقم را افزایش دهیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با تاکید بر لزوم تمهید زیرساخت های برگزاری نمایشگاه کتاب، افزود: ایجاد زمینه برای حضور مردم و بخش خصوصی موجب رونق این نمایشگاه خواهد شد.

محمد محمدپور در پایان تصریح کرد: این نمایشگاه به یک پدیده ای اثرگذار تبدیل شده و از مهمترین فعالیت فرهنگی شمالغرب محسوب می شود که مطالبه اهالی فرهنگ و هنر در منطقه نیز هست.