به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، دکتر محمدرضا پورمحمدی در همایش روز ملی روستا و عشایر، اشتغال و ایجاد درآمد و رفاه، جوهره اصلی توسعه روستایی عنوان کرد و گفت: راه اندازی اشتغال مکمل و صنایع پایین دستی در روستاها ضروری است ولی متأسفانه به موازات ایجاد زیرساخت های عمرانی در روستاها به موضوع اشتغال توجه نشده است.

وی بر تقویت احساس تعلق روستاییان به روستا، تقویت بنیان های صنعتی و کشاورزی در روستاها و توجه به اشتغال مکمل و توسعه پایدار روستایی تأکید کرد و گفت: امروز در سایه تلاش و زحمت روستاییان و کشاورزان است که با وجود تحریم ها و فشارهای اقتصادی، سرافراز و سربلند زندگی می کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: ما ملت ایران قسم خورده ایم که خون شهیدان روی زمین نماند و استقلال خود را با هیچ چیزی معامله نکنیم؛ از این رو در برابر فشارها خم به ابرو نخواهیم آورد.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: اگر تبریز و آذربایجان، اسطوره تاریخ شناخته می‌ شوند نه به خاطر بناهای تاریخی، بلکه در سایه انسان‌های غیرتمندی است که در سخت‌ ترین شرایط هم دست از کار و کوشش بر نمی‌ دارند و برای اعتلای میهن خود تلاش می‌ کنند.

وی با اشاره به برنامه‌ های دولت در حوزه توسعه روستایی، گفت: اتفاقات خوبی که در روستاهای استان در مقایسه با سال‌ های گذشته انجام شده، نشان‌ دهنده روند رو به تعالی و پیشرفت در این حوزه است.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین بر تقویت سرمایه انسانی و اجتماعی در مناطق روستایی تأکید کرد و گفت: لازمه این امر، تقویت احساس تعلق روستاییان به روستا و زادگاه خود است که اگر این احساس ایجاد و تقویت شود روستاها به مراکز تولید و کارآفرینی تبدیل می‌ شوند.

محمدرضا پورمحمدی با اشاره به اینکه امروزه جوانان روستایی نیز جوانانی تحصیل‌ کرده و مهارت‌ دیده هستند، افزود: خوشبختانه شاهد مهاجرت معکوس در بسیاری از روستاهای استان هستیم و امروز با تجربه گذشتگان و انرژی و توانمندی جوانان، کار و فعالیت در روستاها رونق گرفته است.

وی در ادامه بر تقویت بنیان های صنعتی و کشاورزی در روستاها تأکید کرد و گفت: تعاونی‌ ها، صندوق‌ ها و سایر ساختارهایی که فعالیت‌ های روستایی را نظام‌ مند می‌ کنند باید به این موضوع توجه داشته باشند.

استاندار آذربایجان شرقی در پایان با تأکید بر استفاده از امکانات طبیعی روستاها، گفت: توسعه روستایی نباید به قیمت از دست دادن مواهب طبیعی تمام شود و تنها در این صورت است که توسعه پایدار اتفاق می‌ افتد.

گفتنی است در پایان این مراسم از فعالان و دست‌ اندرکاران غرفه آذربایجان شرقی در نمایشگاه توانمندی‌ های روستاییان و عشایر کشور قدردانی شد.