به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، دکتر محمدحسین صومی با اشاره به اینکه در ۲۴ ساعت گذشته از بین ۱۶۹ نفر بستری، نتیجه تست ۸۴ نفر مثبت اعلام شد، ادامه داد: مجموع مبتلایان به کرونا در استان به ۵۷۱ نفر رسید.

وی با بیان اینکه ۲۲۰ نفر مبتلا به کرونا در تبریز داریم که از این تعداد ۹۰ نفر نیز بستری هستند، افزود: محلات قراملک و مارالان تبریز دارای بیشترین تعداد بیمار کرونایی در شهر تبریز هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با تاکید بر اینکه طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا راه اندازی شده است، ابراز داشت: خواهشا مردم از خانه بیرون نروند زیرا بیشتر مبتلایان یا در مراسم عزا و یا مکان های شلوغ دچار این ویروس شده اند.

دکتر صومی همچنین با بیان اینکه تاکنون ۵۸۵ نفر بستری در بخش کرونا داشته ایم، گفت: نتیجه آزمایش ۵۰ درصد این افراد مثبت و مابقی با علائم ریوی بستری هستند که نتیجه آنها منفی اعلام شده است.

وی گفت: با روند فعلی رشد تصاعدی مبتلایان در هفته سوم فروردین ماه ۹ درصد جمعیت آذربایجان شرقی به کرونا مبتلا خواهند شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در ادامه گفت: دست ندادن و روبوسی نکردن، شست و شوی دست‌ ها با آب و صابون، ضد عفونی دست‌ ها و به هنگام عطسه و سرفه، جلوی دهان را گرفتن از راه‌ های پیشگیری از این بیماری است که همواره به عنوان ۶ گام آداب سرفه و بهداشتی نیز از آن یاد می‌ شود.

دکتر محمدحسین صومی گفت: علائم ویروس کرونا مشابه علائم آنفلوانزا اصلی است که چند ماه گذشته وجود داشت و تفاوت خاصی با هم ندارند؛ کرونا علائمی همانند تب، سرفه و در صورت وخیم بودن، علائمی مانند تنگی نفس و دردهای عضلانی را نیز در بر می‌ گیرد.

وی با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی درحال نزدیک شدن به استان‌ های با آمار بالای کرونا است، ابراز داشت: هم اکنون ۱۰ هزار تخت در بیمارستان‌ ها برای ارائه خدمت داریم که با این روند تصاعدی، وضعیت بدتر خواهد شد.