به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، در جلسه ستاد استانی مدیریت و مقابله با کرونا که ظهر امروز (یکشنبه) به ریاست استاندار آذربایجان شرقی تشکیل شد، با توجه به دستورالعمل ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر تعطیلی مراکز تجاری و بازارها، مقرر شد کلیه بازارها، مراکز تجاری، باشگاه‌های ورزشی و استخرها، قهوه‌خانه‌ها و چایخانه‌ها، رستوران‌ها و مراکز تفریحی به منظور جلوگیری از ازدحام و تراکم جمعیت، تا روز ۱۳ فروردین تعطیل شوند.

داروخانه‌ ها، فروشگاه‌ های زنجیره‌ای، واحدها و مراکز تولید و توزیع مواد غذایی و پروتئینی، فروشگاه‌ های تجهیزات پزشکی و مراکز ارائه خدمات عمومی با رعایت اصول بهداشتی از این مصوبه مستثنی هستند و بدون وقفه به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

در این جلسه همچنین تشدید کنترل‌ های بهداشتی و مراقبتی در مبادی ورودی و خروجی استان و شهرستان‌ ها و جلوگیری از تردد افراد مشکوک به بیماری، با همکاری جمعیت هلال احمر، نیروی انتظامی و فرمانداری‌ های استان، مورد تأکید قرار گرفت.

ستاد استانی مدیریت و مقابله با کرونا همچنین درخصوص فعالیت ادارات و دستگاه‌ های اجرایی از روز ۵ فروردین، به مدیران دستگاه‌ ها اجازه داد با استفاده از دورکاری و شیفت‌ کاری، جمعیت شاغل در ادارات را به یک سوم کاهش دهند.

استمرار جدی طرح غربال‌ گری سلامت، تقویت جریان اطلاع‌ رسانی و آگاه‌ سازی عمومی، استفاده از ظرفیت گروه‌ های مرجع و معتمدان در راستای جلب مشارکت مردم، نظارت جدی بر روند تولید و توزیع اقلام بهداشتی و مواد ضدعفونی‌کننده و ممنوعیت فعالیت دست‌ فروشان از دیگر مصوبات جلسه امروز این ستاد بود.

در این جلسه همچنین گزارش عملکرد کمیته‌ های تخصصی ستاد استانی مدیریت و مقابله با کرونا ارائه و درخصوص برنامه‌ها و اقدامات آتی این ستاد بحث و تبادل نظر شد.

فرمانده سپاه عاشورا درخصوص طرح غربال‌ گری سلامت، فرمانده نیروی انتظامی و رئیس جمعیت هلال احمر استان درخصوص کنترل مبادی خروجی استان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص روند فعالیت رسانه‌ های استان و مدیریت فضای مجازی، شهردار تبریز درخصوص اقدامات مقابله‌ای و پیشگیرانه در شهر تبریز، مدیرکل صداوسیما درخصوص فعالیت‌ های تبلیغاتی و آموزشی و تعدادی از مدیران دستگاه‌ های اجرایی نیز درخصوص اقدامات انجام یافته برای مدیریت و مقابله با بیماری کرونا به ارائه گزارش پرداختند.

محمدزاده، مدیرکل سیاسی استانداری آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گزارشی از روند پیگیری و اجرای مصوبات ستاد استانی مدیریت و مقابله با کرونا در چهار محور تولید و توزیع مواد ضدعفونی‌کننده، آماده‌ سازی فضا و امکانات درمانی، نحوه فعالیت صنوف، بازار و ترددهای بین‌ شهری و سازمان‌ دهی فضای اطلاع‌ رسانی ارائه کرد.