به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، معاون هماهنگی اموراقتصادی استاندار آذربایجان شرقی گفت: از ابتدای سال تاکنون شاهد صادرات ۱.۴ میلیارد دلاری کالا‌های غیرنفتی از استان بودیم که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۳ درصد رشد دارد.

علی جهانگیری  معاون هماهنگی اموراقتصادی استاندار آذربایجان شرقی در جلسه کارگروه توسعه غیرنفتی استان اظهار داشت: این میزان رشد با وجود محدودیت‌های حمل و نقل در مبادی ورودی و خروجی کشور‌های مختلف به خاطر بیماری کرونا و تحریم‌هاست.

او  ادامه داد: در تلاشیم آن بخش از واردات که مربوط به تامین مواد اولیه واحد‌های تولیدی است؛ با مشکل روبه‌رو نشود.

 

تشکل‌های بخش خصوصی پای کار توسعه صادرات باشند

او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش حیاتی بخش خصوص در توسعه صادرات اظهار داشت: در کنار سازمان‌های دولتی و خدمت رسان مهمترین عامل تحلیل موضوعات توسعه اقتصادی، تشکل‌های صنعتی و تجاری بخش خصوصی است.

معاون هماهنگی اموراقتصادی استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: اتاق بازرگانی مسئولیت بسیار مهمی در گردآوری اطلاعات مورد نیاز بازرگانان و تجزیه تحلیل بازار‌های تجاری دارد.

جهانگیری گفت: تعیین مسیر دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های هرچند متعدد و یا متناقض در فضای کسب و کار فعلی برعده بخش خصوصی و انجمن‌های تولیدی و صنعتی است و برای اصلاح امور نیاز به ارتباط بیشتر بخش خصوصی و دولتی در تصمیم سازی و نهایتا تصمیم گیری‌ها داریم.

او خطاب به مدیران اجرایی دستگاه‌های دولتی نیز گفت: برای توسعه صادرات نیاز به تلاش شبانه روزی داریم و وقت کاری در اداره صادرات یک سازمان دولتی محدود به ساعات اداری نیست.

او در خصوص برنامه اجرایی نمایشگاه بین‌المللی تبریز در نیمه دوم سال تصریح کرد: پایان هر سال برنامه سال آینده نمایشگاه بین المللی ضمن طرح در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان مورد بررسی قرار می‌گیرد که برنامه این نمایشگاه در نیمه اول سال ۹۹ بخاطر شیوع بیماری کرونا دستخوش تغییرات بسیار شد.

معاون هماهنگی اموراقتصادی استاندار آذربایجان شرقی  ادامه داد: برای ۶ ماهه دوم سالجاری، عمده نمایشگاه‌های تخصصی مورد تصویب قرار گرفت و تنها برگزاری دو یا سه مورد از نمایشگاه‌ها که جنبه عمومی داشتند مشروط به کاهش بیماری و هماهنگی با ستاد استانی مقابله با کرونا شد.

گمرک نوردوز تنها مرز زمینی ایران با کشور ارمنستان و کشور‌های عضو اتحادیه اوراسیاست

جهانگیری گفت: با وجود توافقنامه تجاری بین ایران و اعضای اتحادیه اوراسیا انتظار داریم صادرات کشور و استان از طریق گمرک نوردوز افزایش یابد که باید زیرساخت‌های لازم از سوی دستگاه‌های مختلف در این گمرک فراهم شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان