به گزارش اهر خبر (اهر نیوز) ، «حسین انتظام علولو» مشهور به بیوک آقا در روستای علولو بخش آبش‌احمد از توابع شهرستان کلیبر ساکن است؛ نداشتن شناسنامه باعث شده بود وی از برخی امتیازات دولتی از جمله یارانه‌ی نقدی و… محروم بماند.

منصور مظهری مسئول نمایندگی بهزیستی بخش آبش‌احمد در گفت‌وگویی، اظهار داشت: «حسین انتظام علولو» مشهور به بیوک آقا به تنهایی و در یک خانه خشتی و نامناسب زندگی می‌کند و اهالی روستا از دهیار تا ساکنین برای او غذا و مایحتاج زندگی روزمره را تأمین می‌کردند.

وی افزود: ماجرا از این قرار بود که همکاران در بهزیستی گزارشی از وضعیت زندگی بیوک آقا دریافت کردند و بلافاصله برای پیگیری به روستا رفتند و با مشاهده شرایط زندگی‌اش قرار شد تا «حسین انتظام علولو» تحت پوشش بهزیستی درآید؛ ولی متوجه شدیم که بیوک آقا فاقد کارت شناسایی اعم از شناسنامه و کارت ملی است.

مسئول نمایندگی بهزیستی بخش آبش‌احمد ادامه داد: در ادامه از طریق اداره ثبت احوال شهرستان کلیبر برای صدور شناسنامه آقای «حسین انتظام علولو» تقاضا کردیم که خوشبختانه دهیار روستا علولو و اداره ثبت احوال نیز همکاری خوبی کردند.

محروم شدن از یارانه نقدی و سهام عدالت

مظهری بابیان این‌که بیوک آقا چون شناسنامه نداشت نمی‌توانستیم تحت پوشش بهزیستی قرار دهیم، گفت: حال که بیوک آقا صاحب شناسنامه شده است؛ از این‌رو با تکمیل پرونده جهت تحت پوشش قراردادن او اقدامات لازم را انجام داده‌ایم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص این‌که آیا «حسین انتظام علولو» به دلیل نداشتن کارت ملی و شناسنامه از یارانه نقدی دولت و سهام عدالت محروم مانده است؟ گفت: متأسفانه بیوک آقا به دلیل نداشتن مدارک شناسایی از دریافت یارانه نقدی و سهام عدالت و غیره محروم مانده بود.

مسئول نمایندگی بهزیستی بخش آبش‌احمد در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه «حسین انتظام علولو» چند فرزند یا همسر دارد؟ گفت: بیوک آقا ازدواج نکرده بود و به تبع آن چون فرزندی نداشت؛ اهالی روستا از او حمایت می‌کردند.

مظهری در پاسخ به این سوال که بیوک آقا از نظر سلامت جسمانی در چه وضعیتی است؟ آیا بیماری خاصی دارد یا خیر؟ گفت: اطلاع دقیقی از این‌که بیمار است یا خیر؛ جزئیاتی در اختیار نداریم ولی خود نشست و برخاست می‌کند و مشکل خاصی از نظر جسمانی ندارد.

وی با تأکید بر این‌که سِن «حسین انتظام علولو» را در شناسنامه به صورت تقریبی قید کرده‌اند، گفت: ظاهراً برای تعیین سن بیوک آقا؛ از وی آزمایشاتی گرفته‌اند تا سن تقریبی‌اش را مشخص کنند.

پیرمردی که تاکنون خانواده‌ای تشکیل نداده است

مسئول نمایندگی بهزیستی بخش آبش‌احمد در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه واحد مسکونی بیوک آقا در روستا چگونه است، آیا قابل سکونت است یا خیر، تاکید کرد: «حسین انتظام علولو» در یک اتاق خشتی کوچک و قدیمی زندگی می‌کند از این‌رو به جهت تأمین امنیت سرپناه، منزلش به بازسازی نیازمند است ولی متأسفانه به دلیل محرومیت منطقه، خیرین آن‌چنانی هم نداریم تا با حمایت آنها بتوانیم به افراد تحت پوشش بهزیستی بخش آبش‌احمد از جمله بیوک آقا سرپناه امن بسازیم، لذا اگر حمایت خیرین و مردم عزیز باشد برای بیوک آقا و حتی خانواده‌های دارای چند معلول هم می‌توانیم خانه بسازیم.

مظهری از تحت پوشش بودن ۶۵۰ خانوار تحت پوشش نمایندگی بهزیستی بخش آبش‌احمد خبر داد، یادآور شد: البته ما مستمری که قرار است از طرف بهزیستی به بیوک آقا داده شود را حل می‌کنیم، همچنین از طریق دهیار روستا نیز پیگیر برقراری یارانه نقدی و سایر مزایای دولتی خواهیم بود.

«حسین انتظام علولو» که بدون تشکیل خانواده گذران زندگی می‌کند؛ نیاز است تا خیرین با حمایت‌هایشان سرپناهی امن و نیازهای اولیه زندگی را برای این پیرمرد تأمین کنند.

منبع: مهر