به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، حبیب امین زاده روز شنبه در گفت و گویی با تاکید بر حمایت از ساخت تولید داخل، گفت: ۷۰ میلیون دلار ماشین آلات، قطعات و تجهیزات مورد نیاز واحدهای تولیدی که در سالهای گذشته وارد می شد در این استان بومی‌سازی شد، ساخت موتورهای دیزلی در شرکت ایدم و چرخشگر تبریز از جمله این بومی سازی ها در آذربایجان شرقی است.

وی افزود: ثبت توانمندی های بیش از ۴۰۰ واحد صنعتی استان در سایت توانیران و معرفی بیش از یکهزار محصول ظرفیت های فراوان بخش تولید و صنعت آذربایجان شرقی را به خوبی نشان می دهد.

امین زاده با اشاره به راه اندازی نمایشگاه دایمی توسعه و تعمیق ساخت داخل و اعلام نیازهای واحدهای تولیدی در محل سازمان و کسب رتبه اول آذربایجان شرقی در تحقق اهداف برنامه های جهش تولید در بین استان ها، گفت: عقد قرارداد انتقال طرح آب خلیج فارس توسط شرکت پمپیران و بومی سازی محصول انحصاری پمپ با ۲ ورودی با توان۱۴۰ بارفشار از دیگر ظرفیت های بخش تولید در آذربایجان شرقی است.

وی از پایش و رصد سرمایه گذاری بیش از یکهزار و ۹۰۰ طرح در دست اجرا در استان خبر داد و افزود: حجم سرمایه گذاری پیش بینی شده طرح های در دست اجرای استان ۲۰هزار میلیارد تومان با پیش بینی ۵۲ هزار فرصت شغلی است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: تشکیل کمیته پایش در شهرستان ها و رفع موانع و تکمیل و راه اندازی طرح های بالای ۶۰ درصد و هدف گذاری راه اندازی حداقل ۵۰۰ طرح نیمه تمام در آذربایجان شرقی، راه اندازی ۴۹۰ طرح ایجادی و توسعه ای در استان در ۹ماهه سال جهش تولید از اقداماتی است که در توسعه اشتغال و تولید بسیار موثر خواهد بود.

امین زاده ادامه داد: پیگیری عدم توقف سرمایه گذاری های انجام شده با  تمدید و درج گزارش پیشرفت فیزیکی ۴۰۰ طرح در ۹ماهه امسال از جمله اقدامات توسعه ای در آذربایجان شرقی است.

منبع: مهر