به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، احمد محرم‌زاده عصر امروز در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه اهر با اشاره به این‌که شهرستان‌های اهر و هریس از لحاظ نعمت‌های خدادادی در حوزه معادن، کشاورزی و گردشگری غنی است، اظهار داشت: با پیروزی انقلاب اسلامی؛ خدمات بسیاری به اهر و هریس سرازیر شد اما در مقایسه با توسعه سایر مناطق، هنوز کم‌ و کاستی‌های زیادی وجود دارد.

وی اصلی‌ترین معضل و مشکل مردم شهرستان‌های اهر و هریس را «بیکاری جوانان» عنوان کرد و افزود: میانگین نرخ بیکاری در آذربایجان‌شرقی در حدود ۱۰.۵ درصد بوده و در شهرستان اهر ۱۵ درصد و در شهرستان هریس ۱۱.۵ درصد نرخ بیکاری بوده که بالاتر از میانگین استانی و کشوری است.

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متأسفانه تاکنون ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اهر و هریس بالقوه مانده و آن‌طور که باید و شاید از پتانسیل‌ها به نفع اشتغال و معیشت مردم منطقه استفاده نشده است به طوری که در منطقه ۱۳ معدن داریم که ۷ معدن در اختیار شرکت مس و ۶ معدن در اختیار اشخاص است.

محرم‌زاده بابیان این‌که تاکنون تنها یک معدن در شهرستان اهر به بهره‌برداری رسیده و در حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ نفر اشتغال‌زایی داشته است، گفت: متأسفانه بیش از یک دهه است که برخی‌ها معادن اهر و هریس را به نام خود ثبت کرده و بدون اینکه روند بهره‌برداری را آغاز کنند به حال خود رها کرده‌اند.

وی فعال‌سازی معادن و وارد کردن آنها به حوزه تولید و اشتغال را جزو برنامه‌های پیش‌روی خود ذکر کرد و یادآور شد: زمانی می‌توانیم معضل بیکاری را در اهر و هریس ریشه‌کن کنیم که تمامی معادن فعال‌سازی شوند از این‌رو با مسئولان شرکت مس جلسات مختلفی داشتیم که نتیجه این جلسات به شروع انجام عملیات اکتشافات در سه معدن منطقه منجر شد.

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی از آغاز عملیات اکتشافات در ۷ معدن راکد شهرستان‌های اهر و هریس طی سال‌جاری و سال آینده از سوی شرکت مس خبر داد، گفت: طبق رایزنی‌های انجام شده؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت طی بخشنامه‌ای اعلام کرده‌اند که اگر مالکان معادن نسبت به شروع عملیات استخراج و بهره‌برداری اقدام نکنند مجوز معادن تحت اختیارشان لغو می‌شود.

محرم‌زاده با تأکید بر این‌که منطقه ارسباران در کمربند جهانی مس قرار گرفته اما در استخراج و بهره‌برداری از معادن این منطقه چیزی نمی‌بینیم، ابراز داشت: طی پیگیری‌های انجام یافته؛ امیدواریم تا ۲ سال آینده بسیاری از معادن اهر و هریس به عرصه تولید و بهره‌وری برسند که این اقدام در ایجاد اشتغال و معیشت مردم تأثیر قابل‌توجهی خواهد داشت.

وی در ادامه خواستار ایجاد صنایع پایین‌دست و جنبی معادن مس و طلا از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران شد و افزود: اگر در حوزه صنایع پایین‌دستی مس و طلا در اهر و هریس سرمایه‌گذاری شود شاهد تحولاتی در عرصه تولید و جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی خواهیم بود.