اجتماعی » اخبار منطقه ارسباران
کد خبر : 40777
جمعه - ۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۲
معاون میراث فرهنگی آذربایجان شرقی:

اجرای مراحل نهایی مرمت عمارت امیر ارشد ورزقان

معاون میراث فرهنگی آذربایجان شرقی از اجرای مراحل نهایی مرمت عمارت امیر ارشد ورزقان خبر داد.

اجرای مراحل نهایی مرمت عمارت امیر ارشد ورزقان

به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، علیرضا قوچی در بازدید از عمارت امیر ارشد شهرستان ورزقان  و در خصوص روند آماده‌سازی این عمارت تاریخی اظهار داشت: مرمت و ساماندهی این عمارت برای بهره‌برداری از آن در قالب هتلینگ و افزایش ظرفیت اقامتگاه‌های سنتی شهرستان ورزقان، صورت می‌گیرد.

وی افزود: این طرح توسط تعاونی دهیاران خاروانا به نمایندگی از دهیاران شهرستان ورزقان با نظارت معاونت میراث فرهنگی استان در حال اجراست.

معاون میراث فرهنگی آذربایجان‌شرقی از اجرای مراحل نهایی مرمت این عمارت تاریخی خبر داد و گفت: در آخرین مرحله از ساماندهی عمارت امیر ارشد اقداماتی نظیر سفیدکاری، نازک کاری، رنگ‌کاری، نصبیات و تجهیز هتل در حال اجراست و طی ماه‌های آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

قوچی گفت: خانه امیر ارشد مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان ورزقان، روستای اوخارا (آبخواره) واقع شده است؛ این ساختمان سنگی که به “داش عمارت” مشهور است، کاخ امیر ارشد قراجه داغی بوده و از بناهای زیبا و منحصر به فرد شهرستان ورزقان بشمار می رود؛ خانه تاریخی امیر ارشد نماد شجاعت مردم ورزقان است و در تاریخ یکم آذر ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۵۲۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.