به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، مراسم اختتامیه نخستین سوگواره عاشورایی ارس، با حضور و شعرخوانی شاعران اهل بیت عصمت و طهارت و معرفی آثار منتخب برگزار شد که طی آن از مجموع ۱۱۳ اثر رسیده به دبیرخانه، ۹ اثر به عنوان آثار برگزیده انتخاب و به شاعران این آثار جوایزی تعلق گرفت.

با اعلام نظر هیئت داوران سوگواره، احمد خسروشاهی از تبریز، مهدی عظیمی از تبریز و ابراهیم قبله آرباتان از هریس موفق شدند تا عناوین اول تا سوم سوگواره عاشورایی ارس را به خود اختصاص دهند.

در ادامه نیز، جعفر پور رضوی از تبریز، مهدی رستمی از تبریز، عارف ساسانی از مراغه، محمد شکری فرد از هشترود؛ محمد هوشمند از تبریز و رضا قاسم‌زاده از هادیشهر به عنوان دیگر شاعران برگزیده، مورد تقدیر قرار گرفتند.

بر اساس بیانه منتشر شده از سوی هیئت داوران، با تایید و مجوز داوران به دلیل سره و ممتاز نبودن آثار ارسالی برای بخش ویژه و همچنین منتخب شدن برخی کدها در میان برگزیدگان بخش اصلی، دبیرخانه از معرفی اثر بعنوان برگزیده بخش ویژه صرف نظر نموده است.

همچنین در بخش دیگری از مراسم از تمام شاعرانی که از منطقه آزاد ارس و شهرستان جلفا در این سوگواره شرکت کرده بودند، تقدیر شد.

حسن نقی زاده، احد علی محمدی، فاطمه سیرانزاده، حکیمه علیپور، کشور عباسی و معصومه غلامپور علمداری، شاعران بومی این سوگواره بودند که مورد تقدیر قرار گرفتند.

لوح تقدیر سوگواره عاشورایی ارس نیز به پاس یک عمر فعالیت در حوزه شعر و ادب عاشورایی به مهمانان ویژه سوگواره، استاد ولی الله کلامی، دکتر علیرضا قزوه و دکتر محمدسعید میرزایی تعلق گرفت.

گفتنی است، نخستین دوره سوگواره شعر عاشورایی ارس، به همت سازمان منطقه آزاد ارس و با حضور شاعران استان آذربایجان شرقی و سایر مناطق آزاد ایران برگزار شد و دکتر امیرحسین الهیاری، استاد حسین مهرنگ، دکتر علی حاجی بلند و صالح سجادی داوری آثار را بر عهده داشتند.

در این مراسم علاوه بر شاعران اهل بیت عصمت و طهارت، علاقمندان به فرهنگ عاشورایی، مسئولان منطقه آزاد ارس و شهرستان جلفا نیز حضور داشتند.