اهر خبر (اهر نیوز) – علیرضا کریم پور: در اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) همه ساله میلیون ها زائر با پای پیاده و تحمل سختی های طاقت فرسا راهی کربلا می شوند آن هم در شرایطی که کشور عراق با مشکلات امنیتی درگیر بوده و در حال مبارزه با تروریسم است. میان ایران و عراق هشت سال جنگ بود و بسیاری از عراقی ها مجبور بودند بنا به دستور صدام در جنگ شرکت کنند اما امروز این دو ملت به گونه ای با هم اخوت و الفت دارند که قابل توصیف نیست.

این چه سری است که خانواده عراقی برای زائرین اربعین ، موکب های پذیرایی می زند وهمه ی دار و ندار خود را به پای زائران اربعین می ریزد ؟! وقتی زائران ایرانی و سایر کشورها به عراق می رسند، عراقی ها به گونه ای از آنها پذیرایی می کنند که ما از عزیزترین مهمانان خود هم پذیرایی نمی کنیم و امروز تمامی زائران حسینی از چشمه آب حیات محبت می نوشند.

تمامی تمدن های بشری با هدف ارائه یک الگوی سبک زندگی که در آن نیازهای اساسی انسان ها پاسخ داده می شود ، شکل گرفته اند .یعنی در پاسخ به نیازهایی همچون ؛ امنیت ، عدالت ، آزادی ، حرمت انسانی و بالاتر از اینها محبت.

اینها چهره های حیات انسانی است و با حیات جانوری کاملا تفاوت دارد و دعوت همه ی تمدن ها بسوی اینهاست.

تمدن غربى بر پایه‌ى ستیز با معنویت و طرد معنویت بنا شد؛ این خطاى بزرگ کسانى بود که تمدن و حرکت علمى و صنعتى را در اروپا شروع کردند. (۱)

بنابراین غرب تمدن خویش را بر مبنای علم منهای دین قرار داد . در تمامی این ۵ مرحله هدف تمدن ها ( امنیت ، عدالت ، آزادی ، حرمت انسانی ومحبت) غرب به جای اینکه به آب برسد ، به سراب رسیده است .

در بحث تامین امنیت، غرب به تعادل وحشت رسیده است و امنیت خود را در تعادل وحشت می بیند. مثلا در کنار مرزهای یکدیگر سپرهای دفاع موشکی و یا هسته ای ایجاد می کنند.

در بحث عدالت ، سازمان ملل متحد را شکل دادند ودر آنجا هم ۵ کشور بعنوان دائر مدار سازمان ملل ، حقوق سایر کشورها را با نام سازمان ملل زیر پا می گذارند که می توانند هر جا خواستند از این حق استفاده کنند و کشورهای دیگر هم حق اعتراض ندارند که این رفتار عادلانه نیست.

کشوری مثل هندوستان با جمعیتی بالغ بر یک میلیارد می بینید وقتی حرفی در سازمان ملل می زند برای این ۵ کشور ارزشی ندارد یعنی در واقع حرمت انسانی هم ضایع می شود یعنی حرف یک میلیارد انسان در مقابل کشوری که حق وتو دارد هیچ ارزشی ندارد .در بحث آزادی هم آنچه که عیان است چه حاجت بیان است . بحث آزادی را در تمامی زمینه ها بقول خودشان جایز می دانند بی بند و باری های اخلاقی ، ناهنجاری های اجتماعی زائیده تفکر آزادی لیبرال دموکراسی غرب می باشد .

اما آنچه که اربعین به ما نشان می دهد یک چیز متفاوت است. (۲)

تقریبا تمامی تمدن ها در آخرخط بوده و به بن بست فکری رسیده اند . تمدن غرب با همه ادعاهایشان به پوچی جانکاهی رسیده اندکه خودشان نیز در آن متحیر مانده اند. آن تمدن اسلام آمریکایی که امروز وهابیت آل سعود پرچمدار آن است و امروز با نام داعش متبلور شده است ، حاصل اسلام منهای اهل بیت علیهم السلام می باشد.

برخی از جوانان اروپایی و یا آنهایی که از لحاظ اعتقادی جذب گروه های سلفی و تکفیری می شوند ، با هدف فرار از تمدن غرب به بن بست رسیده ، به سمت یک حیات طیبه(به قول خودشان) سر از اردوگاه های تکفیری های داعش درمی آورند که راه بازگشتی هم برایشان متصور نیست.

در این عصر جاهلیت ثانی بشر ، انسان های خسته از ایسم ها دنبال یک الگویی از زندگی هستند که بتوانند در سایه آن به آرامش برسند.

تمدن غرب بر اساس دشمنی بنا شده و امروز نیز به آخر خط رسیده است در حالی که تمدن اسلامی، اهل عالم را به محبت دعوت می کند زیرا بشر تشنه محبت است و همه عطش محبت دارند. (۳)

 اربعین حسینی و یا پیاده روی اربعین یکی از جلوه های تمدن نوین اسلامی است که در این مسیر می تواند راهگشا باشد. پرداختن به زوایای مختلف این شاهکار اسلام ناب محمدی صل الله علیه و آله ( کنگره اربعین ) از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

هنر یکی از بسترهای مناسب برای جاودانه کردن کنگره اربعین است و می‌تواند نقش اساسی و کلیدی برای اربعین ایفا کند.صدا و سیما ، نشریات و رسانه ها ، می توانند از ظرفیت های خود برای نشان دادن جلوه های ماندگار اربعین حسینی استفاده کنند. صدا و سیما می تواند هزاران مستند از این واقعه ای که سالانه اتفاق می افتد ، برای دنیا به تصویر بکشد.

عرصه فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نیز زمینه مناسبی برای موج آفرینی و هدایت جوانان غربی و اروپایی می باشد.

پس آنچه که در اربعین مشاهده می کنیم ، سراب نیست ، آب است ، حقیقت است و شاکله دین ماست که به نمایش گذاشته می شود و شاکله دین و فلسفه دین ، همان محبت و خدمت به خلق می باشد . وقتی زائری به اربعین می رود ، به فکر معاش نیست ، یک کوله پشتی با خودش برداشته و راهی سفر می شود از مبدا تا مقصد ( کربلا) و بالعکس و هدفش رسیدن به سرچشمه آب حیات است.

باقى این نکته آید بى بیان
در دل آن‌کس که دارد نور جان

کنگره اربعین بعنوان جلوه ای از تمدن نوین اسلامی ، محل قدرت نمایی اسلام ناب محمدی (ص) است که در طول تاریخ این عظمت و  شکوه و قدرت برای پیروان مکتب اهل بیت علیهم السلام سابقه نداشته است.

۱- مقام معظم رهبری (۱۳۸۳/۰۳/۱۴)

۲ و ۳- برداشت از سخنرانی حضرت آیت الله حائری شیرازی در باب اربعین