به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، رضا رحمانی در گفت و گو با خبرنگاران ضمن بیان اینکه تبریز می تواند پایتخت اقتصادی ایران باشد و ظرفیت های آن را عیناً در صنعت و معادن مشاهده می شود، اظهار کرد: استان آذربایجان شرقی در حوزه معادن جزو سه استان اول در کشور بوده که هم زمان با سفر رئیس جمهور شاهد افتتاح تعدادی معادن در سطح استان بودیم.

وی از آغاز تولید مس کاتد در آذربایجان شرقی به دستور رئیس جمهور خبر داد و افزود: این طرح را وزارت صنعت، معدن و تجارت و شرکت مس پیگیر بودند و حال در آستانه عقد قرارداد با پیمانکار هستیم که بعد از نهایی شدن، خط تولید مس کاتد در معدن سونگون شهرستان ورزقان راه اندازی می شود.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه قدمت استخراج مس در آذربایجان شرقی به بیش از ۲۰۰ سال می رسد ولی از دهه هفتاد صنعت مس در استان رونق بیشتری گرفت، ادامه داد: اکنون شاهد تولید ۳۰۰ هزار تن کنسانتره مس در شهرستان ورزقان هستیم که به لحاظ اینکه کارخانه ذوب نداریم با انتقال کنسانتره به دیگر مناطق، آن را به کاتد و شمش مس تبدیل می کنند.

رحمانی تصریح کرد: گاهاً در کشور ظرفیت کارخانه ذوب مس جواب نمی داد و مجبور به انتقال کنسانتره مس به خارج از کشور می شدیم که بیشتر حالت نیمه خام فروشی داشت اما سیاست کلی نظام جمهوری اسلامی این است که مواد معدنی کشور بایستی به تولیدات معدنی تبدیل شود.

وی گفت: اگر تولید ۱۰۰ هزار تن مس را به قیمت روز حساب کنیم، حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان گردش مالی به همراه خواهد داشت که با راه اندازی کارخانه ذوب مس در ورزقان نه تنها سرمایه از دست نمی دهیم بلکه سود در داخل کشور خواهد ماند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به اینکه احداث کارخانه آهک هیدراته در شهرستان اهر به تکمیل زنجیره تولید مس کاتد و ایجاد صنایع پایین دستی مس در آذربایجان شرقی کمک می کند، بیان کرد: با توجه به اینکه معضل کنونی جامعه اشتغال بوده، با ایجاد صنایع پایین دستی مس ضمن ایجاد اشتغال بلکه در رونق اقتصادی نیز تأثیر می گذارد که  تا خردادماه شاهد آغاز عملیات اجرایی خط تولید مس کاتد خواهیم بود.

رضا رحمانی در ادامه از ایجاد شهرک تخصصی مس در شهرستان ورزقان خبر داد و گفت: شهرک تخصصی مس که در شهرستان ورزقان واقع است، نقریباً افتتاح شده و آماده حضور سرمایه گذاران است.

وی با تأکید بر اینکه شرکت ملی مس در آینده کنسانتره و محصولات استخراجی معادن کوچک آذربایجان شرقی را خریداری می کند، ابراز داشت: با برنامه هایی که پیش بینی شده، زنجیره صنعت مس در استان تکمیل می شود و آثار و برکات آن نه تنها در شهرستان های ورزقان، اهر و هریس بلکه در سطح استان و استان های هم جوار به وضوح دیده می شود.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در تکمیل زنجیره تولید شمش مس و صنایع پایین دستی در استان، گشایشی در اشتغال جوانان بیکار را هدف گذاری کرده ایم به‌طوری که تنها در صنعت مس آذربایجان شرقی نزدیک به ۶۰۰۰ فرصت شغلی ایجاد می شود.

رحمانی بیان کرد: هدف از اینکه دولت می خواهد کارخانه ذوب مس در شهرستان ورزقان راه اندازی شود این است که تا ۳ سال آینده بتوانیم در این منطقه شمش مس تولید کنیم و با تولید مس کاتد نیازهای تمامی محصولاتی که به مس نیاز دارند تأمین شود.

وی با تأکید بر اینکه پیمانکار کارخانه ذوب مس بایستی پروژه را طبق قرارداد منطبق رعایت محیط زیست احداث کند، افزود: شروطی که وزارت صنعت، معدن و تجارت و شرکت ملی مس برای پیمانکار کارخانه ذوب مس قرار داده، ایجاد کارخانه با رعایت محیط زیست است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: بر اساس ارزیابی های مراجع بین المللی، جمهوری اسلامی ایران در آینده نزدیک به کشور نوظهور در حوزه صنعت در دنیا می شود که اگر صنعت را همانند پازل در نظر بگیریم، مس تنها بخشی از این پازل است.

رضا رحمانی در پایان با اشاره به اینکه منطقه ارسباران قطب صنعت مس در استان و شمالغرب کشور محسوب می‌شود، گفت: همواره که بر توسعه صنعت مس در ارسباران تأکید داریم، راغب هستیم تا محیط زیست نیز حفظ شود که بر همین منوال پیش از هر کاری ابتدا مجوزهای زیست محیطی کارخانه ذوب مس را اخذ کرده و عملیات اجرایی آن را آغاز می کنیم.