به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، دکتر مجید خدابخش در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان ضمن تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای ترویج کتاب‌ خوانی، گفت: در بحث نرم افزاری، فرهنگ سازی و معرفی کتاب های مفید، باید از ظرفیت فضای مجازی با وجود آسیب های بسیاری که دارد غافل نشویم.

وی با بیان که هدف از مطالعه و کتاب خوانی، آموزش و فرهنگ سازی و افزایش دانایی در جامعه است، افزود: این هدف ممکن است با مطالعه سخت افزاری به دست بیاید و ممکن است با روش های جدید مثل فضای مجازی یا تماشای فیلم که بنابراین چنین مسائلی باید در بررسی وضعیت کتاب خوانی مورد توجه قرار گیرد.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به آمارهای مختلفی که از سرانه مطالعه کشور و مقایسه آن با کشورهای دیگر ارائه می شود، گفت: آمار نشان دهنده تصویری از جامعه است که این تصویر باید صحیح منعکس شود، زیرا ارائه آمارهای دیمی و کارشناسی‌ شده موجب سرخوردگی افراد می شود.

دکتر خدابخش اظهار داشت: به نظر می رسد برخی از آمارهایی که از سرانه مطالعه در کشورمان مطرح می‌شود علمی و کارشناسی نیست و جامعه آماری مناسبی ندارد که بنابراین نباید این آمار را به کل جامعه تعمیم داد.

وی افزود: باید مشخص شود که این آمارها با کدام جامعه آماری و با چه روشی به دست آمده و هدف از انتشار آنها چیست؛ مثلا در استان آذربایجان شرقی با جمعیت ۴ میلیونی، حداقل یک جامعه آماری ۴۰ تا ۵۰ هزار نفری نیاز است در حالی که آمار سرانه مطالعه این استان از یک جامعه آماری ۵۰۰ نفره تهیه شده است.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه آمار پایه برنامه ریزی است، خاطرنشان کرد: آمار باید بر اساس روش های علمی تهیه شود و همچنین برای اینکه به یک دید واقعی از وضعیت جامعه برسیم آمار کشوری و استانی باید با استانداردهای جهانی مقایسه شود.

مجید خدابخش در پایان بر لزوم استفاده از فضاهای با کاربری فرهنگی برای ساخت کتابخانه در محلات تأکید کرد و گفت: در کنار روش های معمول، باید از رویکردهای جدید نیز استفاده کنیم که به عنوان مثال امروزه در مجتمع های مسکونی می توانیم فضاهایی برای امور فرهنگی اختصاص دهیم.