به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، محسن ارشدزاده در آئین اجرای طرح توزیع یک وعده غذای گرم در روستا مهدها و مهدکودک های مناطق حاشیه نشین اهر که به صورت پایلوت در روستا مهد روستای گونجیگ برگزار شد، از توزیع غذای گرم به ۱۵ هزار کودک در استان آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: ۱۴ هزار کودک در روستا مهدها و یک هزار کودک نیز در مهدکودک های مناطق حاشیه شهر های استان آذربایجان شرقی مشمول طرح توزیع یک وعده غذای گرم هستند.

وی پوشش صددرصدی کودکان روستا مهدها و مهدکودک‌ های مناطق حاشیه‌ ای و محروم آذربایجان شرقی در طرح توزیع یک وعده‌ غذای گرم را ضروری دانست و گفت: پیش‌ بینی اعتبار ۴۳ میلیارد ریالی برای اجرای این طرح داریم تا در تمامی روستاهای آذربایجان شرقی روستا مهد راه اندازی کنیم.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی ادامه داد: در حال حاضر با شروع طرح توزیع یک وعده‌ غذای گرم از مجموع اعتبارات پیش‌ بینی‌ شده ۲۵ درصد در مرحله نخست تخصیص‌ یافته و در اختیار شهرستان‌ ها قرارگرفته است.

ارشدزاده همچنین گفت: در حال حاضر حدوداً ۵۰۰ روستا مهد در سطح استان آذربایجان شرقی فعالیت می‌ کند و در صورت فراهم بودن شرایط از نظر تعداد کودکان در روستاها سعی داریم تا در تمامی روستاهای آذربایجان شرقی روستا مهد راه اندازی کنیم.

وی با بیان اینکه هر ساله از ۱۶ مهرماه مصادف روز جهانی کودک طرح توزیع غذای گرم در مهدهای استان اجرا می شود، اظهار داشت: طرح توزیع غذای گرم در روستا مهدها و مهدکودک های مناطق حاشیه نشین آذربایجان شرقی تا پایان فروردین ماه ادامه می یابد.

مدیرکل بهزیستی استان آذربایجان شرقی ادامه داد: امسال چهاردهمین سال برگزاری طرح توزیع یک وعده غذای گرم در روستا مهدها و مهدکودک‌ های مناطق حاشیه‌ نشین و محروم در کشور است و هدف از اجرای این طرح کمک به رشد جسمی کودکان در روستا مهدهاست که شاید اگر کودکی به دلیل مسائل مالی نتوانست پروتئین مورد نیاز را تأمین کند، این طرح کمک‌ حال آنان باشد.

ارشدزاده همچنین با اشاره به اینکه طرح توزیع یک وعده‌ غذای گرم در از بین بردن سوء تغذیه کودکان مناطق محروم مؤثر است، گفت: اجرای طرح توزیع یک وعده‌ غذای گرم می‌ بایست مورد تأیید وزارت بهداشت و در استان‌ ها باشد.

وی خاطرنشان کرد: طبق ارزیابی های صورت گرفته خوشبختانه اثربخشی این طرح مورد تأیید قرار گرفته و در کودکان از نظر رشد جسمی مؤثر بوده است.

مدیرکل بهزیستی استان آذربایجان شرقی در پایان با ذکر اینکه کودکان روستایی پیش از ورود به مقطع تحصیلی در روستا مهدها مهارت لازم را آموزش می‌ بینند، ابراز داشت: دولت توانسته با اجرای طرح توزیع یک وعده‌ غذای گرم جنبه حمایتی داشته است.