به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، مرتضی آبدار در نشست مشترک با فرماندار، رئیس شورا و شهردار شهر تاریخی و فرهنگی اهر گفت: علت اصلی تأخیر در مرمت و بازگشایی موزه ادب و عرفان و بقعه شیخ شهاب الدین اهری مسائل فنی بود و به هیچ عنوان مشکل مالی نداشتیم ولی به لحاظ مطالبه مردم اهر قول می دهیم تا در دهه فجر سال جاری مجدداً بازگشایی کنیم.

وی افزود: در بحث مرمت موزه ادب و عرفان و بقعه شیخ شهاب الدین اهری از کارشناسان دانشگاه هنر تبریز دعوت کردیم و قرار شد تا دو ماه راهکارهایی ارائه دهند اما زمان اعلامی یک سال طول کشید که بنده به دلیل تأخیر در مرمت و بازگشایی موزه از طریق فضای مجازی از مردم اهر عذرخواهی کردم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به اینکه در بحث ثبت جهانی بقعه شیخ شهاب الدین اهری یکسری توقعات بین مردم اهر ایجاد شده و لازم است تا شرایط ثبت جهانی تبیین شود، اظهار داشت: به لحاظ این که موزه ادب و عرفان اهر و بقعه شیخ شهاب الدین اهری ثبت ملی است و ما در قبال آن وظیفه داریم ولی برای مرمت موزه و بقعه یکسری شرایط قبل و بعد وجود دارد که باید رعایت شوند.

آبدار از صدور مجوزهای احداث مجتمع آب درمانی یل سوئی شهرستان اهر از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: در حال حاضر پرونده مجتمع آب‌ درمانی یل سوئی به امور اراضی واگذار شده که برای احداث آن از نظر حمایتی جهت دریافت تسهیلات به بانک معرفی می‌ شود.

وی در ادامه با اشاره به راه‌ اندازی موزه سنگ در شهرستان اهر، گفت: نزدیک به ۱۰۰ قطعه‌ سنگ تاریخی در اهر وجود دارد و برای نمایش آنها نیاز به موزه‌ داریم که قرار است موزه ای در پارک دکتر قاسم خان اهری برای این منظور ایجاد شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری آذربایجان شرقی همچنین در پاسخ به درخواست فرماندار شهرستان اهر برای تأسیس بنیاد اهر شناسی گفت: برای تأسیس بنیاد اهر شناسی می‌ توان از ظرفیت‌ های مردمی با تشکیل سازمان مردم‌ نهاد اقدام کرد اما حقیقتاً استفاده از صاحب‌ نظران و نخبگان در این بنیاد می‌ تواند اهری‌ ها را به خواسته‌ هایشان برساند.

مرتضی آبدار، ایجاد خانه عاشیقلار را به مرکزیت منطقه ارسباران در شهرستان اهر ضروری دانست و گفت: به لحاظ اینکه خواستگاه اصلی و سکونت نوازندگان موسیقی سنتی عاشیق در شهرستان اهر و قره داغ می باشد، بایستی ایجاد خانه عاشیقلار در این شهرستان در دستور کار قرار گیرد.

وی در ادامه سخنان از انتخاب ۱۰ منطقه اقتصادی (HUB) استان آذربایجان شرقی به عنوان قطب‌ های صنایع‌ دستی خبر داد و یادآور شد: مناطق انتخاب‌ شده به‌عنوان قطب‌ های صنایع‌ دستی بر اساس ظرفیت‌ ها بوده که باید تلاش کنیم تا هدف‌ گذاری‌ ها در زمینه تبدیل اهر به قطب ورنی به ثمر بنشیند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در پایان با تاکید بر تکمیل و احداث بزرگراه تبریز – اهر – کلیبر، خاطرنشان کرد: احداث و تکمیل بزرگراه تبریز – اهر – کلیبر می تواند صنعت گردشگری شمال استان آذربایجان شرقی را توسعه دهد.