به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، مرتضی آبدار در گفتگو با خبرنگاران از آغاز ساماندهی و تکمیل مرمت حمام تاریخی سرای هریس خبر داد و گفت: حمام سرای هریس در دوره پهلوی به عنوان حمام عمومی روستا ساخته شده و دارای ۲۵ متر طول، ۱۲ متر عرض و پنج متر ارتفاع است.

وی با اشاره به اینکه پس از بررسی و ارزیابی آسیب های وارد شده به این بنا، عملیات مرمت و بازسازی آغاز شد، ادامه داد: حمام سرای، پیش از این به عنوان حمام عمومی مورد استفاده بود و با گذشت زمان همچنین رطوبت بالا و ریزش برف و باران و عدم توجه مردم منطقه به حفظ و نگهداری این حمام تاریخی، آسیب‌ هایی به آن وارد و باعث متروک شدن آن شده بود، اداره کل میراث فرهنگی استان در این راستا نخستین گام مراحل اجرایی خود را پس از مطالعه و بررسی مستندات، با خاکبرداری و آواربرداری قسمت های مخروب بنا آغاز کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در ادامه با بیان اینکه پس از عایق بندی و استحکام بخشی این بنای تاریخی، مراحل مرمت و بازسازی بطور مستمر تداوم یافته است، افزود: حمام سرای دارای ورودی، بینه و گنبد آجری، میاندر، گرمخانه و خزینه جداگانه برای آب سرد و گرم بود که پس از رفع خطر اولیه این بنا، مرمت مناطق مختلف آن آغاز شد.

آبدار همچنین گفت: طی مراحل اولیه مرمت طاق ها و تویزه ها، اجرای دیوارها و طاق تون و هیزم خانه حمام و اصلاح شیب بندی شدت بام و اندود سیمانی روی آن و موزون سازی گنبدهای سربینه و گرمخانه حمام، در دستور کار قرار گرفت.

وی آزادسازی جبهه شمالی از تصرفات ایجاد شده در بخشی از سقف حمام، اجرای دیوار سنگی و آجری پیرامون حیاط، مرمت و بازسازی سر درب ورودی حمام را از دیگر اقدامات مراحل اولیه مرمت و بازسازی حمام تاریخی سرای هریس عنوان کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه عملیات مرمتی حمام سرای در حال حاضر، در مرحله پایانی قرار دارد، ادامه داد: در حال حاضر، محوطه حیاط بیرونی این بنا با نرده کشی در حال ساماندهی می باشد و همچنین اجرای سنگ فرش بخشی از حیاط، بلوکاژ کف حمام و عایق کاری پشت بام از سایر اقداماتی است که توسط تیم تخصصی مرمت اداره کل میراث فرهنگی استان در حال اجرا است.

گفتنی است حمام سرای هریس مربوط به دوره پهلوی می باشد و در شهرستان هریس، بخش مرکزی، دهستان بدوستان غربی، غرب روستای سرای واقع شده است.

این اثر در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۸۷ با شماره ثبت ۲۲۸۵۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.