به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، اسماعیل عطازاده در گفتگویی با  اشاره به اینکه بارش های امسال، ذخیره آب پشت سد ستارخان را به ۴۶ میلیون متر مکعب رسانده و این مقدار نسبت به سال قبل حدود ۱۵ میلیون متر مکعب افزایش دارد، اظهار کرد: در راستای تصمیمات اتخاذ شده در شورای حفاظت شهرستان اهر در سالجاری نیز بیشترین سهم آبی به بخش کشاورزی تخصیص یافته است.

وی اهداف اصلی و تعریف شده از احداث سد را جمع آوری آب بارندگی ها و رواناب رودخانه های حوزه سد در پشت سد جهت هدفمند کردن مصارف آب برشمرد و گفت: معمولاً در اهداف طراحی سدها بیشترین هدف گذاری تأمین آب شرب و صنعت در مرحله اول در تمام دنیا لحاظ می گردد، این در حالی است که در شهرستان اهر بیشترین استفاده از آب سد ستارخان برای مصارف کشاورزی بوده، به طوری که در طی سال‌ های اخیر با توجه به آب ذخیره شده در پشت سد حدود ۲۴ تا ۳۸ میلیون متر مکعب در سال‌ های آبی مختلف به بخش کشاورزی تخصیص یافته و تنها کمتر از پنج میلیون متر مکعب آب در سال نیز به بخش صنعت تخصیص داده شده است.

مدیر امور منابع آب اهر افزود: با توجه به تغییرات شدید اقلیمی، کم آبی و کاهش آورد سد ستارخان از سال ۸۵ تا امسال و عدم رسیدن به اهداف تعریف شده ذخیره ۱۲۰ میلیون متر مکعبی در این سد و با در نظر گرفتن مطالعات تخصصی حوزه های ذیصلاح در این بخش، در نهایت اعلام شد که حداکثر آب قابل استحصال حوزه سد ستارخان نهایت ۵۰ میلیون متر مکعب در هر سال می باشد.

عطازاده ادامه داد: بر همین اساس و تصمیمات اتخاذ شده اهداف طرح به نصف تقلیل یافت و در بخش کشاورزی که قرار بود ۱۱۰ هزار هکتار پایاب این سد به زیر کشت برود به نصف کاهش و به همان میزان هم سهم مس سونگون از آب پشت سد ستارخان که قرار بود ۱۰ میلیون متر مکعب در سال باشد به پنج میلیون متر مکعب و پایین تر از آن در سال کاهش پیدا کرد.

وی  با اشاره به شایعات متعدد در خصوص مقدار آب انتقالی به مس سونگون نیز گفت: در این خصوص تنها ۴ تا ۴.۵ میلیون متر مکعب آب در سال به این بخش اختصاص می یابد و این مقدار معادل تبخیر سالانه ای است که از سطح سد در طول سال به هدر می رود.

استفاده بیش از ۷۵ درصد آب سد ستارخان اهر در بخش کشاورزی

مدیر امور منابع آب اهر گفت: بر اساس مقدار آب موجود در پشت سد ستارخان بیشترین سهم به بخش کشاورزی اختصاص می یابد بطوری که در بعضی از سال‌ ها تا ۷۵ درصد آب سد این شهرستان برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

اسماعیل عطازاده افزود: علاوه بر تأمین آب بخش کشاورزی توسط سد ستارخان، یکی از بخشهای مهم که جزو اهداف ضروری و خط قرمز ماست، تهیه آب شرب فعلاً با مصرف متوسط سالانه حدود ۸ میلیون متر مکعب لحاظ شده که در اهداف طراحی سد افق ۲۰ ساله جمعیت ۲۰۰ هزار نفری شهرستان اهر از نظر تأمین آب شرب بوده که این سد تأمین کننده آن خواهد بود.

وی در ادامه به مشکلات پیش روی کشاورزان و باغداران پایین دست سد ستارخان اهر نیز اشاره کرد و افزود: متأسفانه بعضی افراد فرهنگ درست مصرف آب و رعایت اصول صحیح بهره برداری از سیستم آبیاری مدرن را در نظر نمی گیرند و برای سود و منفعت بیشتر علاوه بر دخل و تصرف در شبکه آبیاری داخل مزارع و همچنین افزایش کاشت درختان موجب نارضایتی کشاورزان و باغداران می‌شوند.

مدیر امور منابع آب شهرستان اهر گفت: تعدادی نیز در طول بیش از ۶۰ کیلومتر از کانال آبیاری که دورادور شهر اهر را به کمربند سبز تبدیل کرده، با برداشت های غیر اصولی باعث ضرر و زیان سایر حقابه داران از کانال می شوند.

عطازاده گفت: برای مقابله با این اقدامات و برداشت غیر مجاز آب توسط سودجویان با استفاده از موتور پمپ‌ ها با کمک دستگاه های قضایی وارد عمل شده ایم و تنها در یکسال اخیر حدود ۳۵۰ مورد توقیف موتور پمپ و حدود ۲۰۰۰ مورد تذکر و برچیدن موتور پمپ‌ ها انجام شده ولی علیرغم بعد مساحت، وسعت حوضه و کمبود نیرو متأسفانه باز افرادی هستند که با طرق مختلف اقدام به این عمل غیر قانونی می‌کنند که لازم است مسئولان و رسانه ها در خصوص عواقب و تبعات آن به مردم هشدار دهند و این امر را در بین مردم فرهنگ سازی کنند که اقدام به هرگونه بهره برداری غیر مجاز و خارج از عرف در سال‌ های آبی موجبات خشکسالی و عدم رسیدن آب کافی به مزارع و باغات را در سال‌های آینده خواهد داشت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مشکلات سد ستارخان اهر بر اساس تجربیات چند ساله بهره برداری از آن، به نوع مصرف آب در مزارع بر می‌ گردد که به این منظور تعاونی هایی با عنوان تعاونی هالی آببران در قالب شرکت های تعاونی ایجاد شده که وظیفه آنها محاسبه مقدار و میزان مصرف کشاورزان و برآورد هزینه ها و مدیریت توزیع آب در مزارع می باشد تا بتوان با استفاده از این تعاونی ها در روستاها اقدامات لازم در خصوص تولیت مصرف و بهره برداری از آب و تأسیسات آن توسط خود مردم قدم هایی برداشت.