به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، محمد امید در جلسه مشترک کارگروه تخصصی امور اقتصادی و کارگروه توسعه روستایی و عشایری آذربایجان شرقی از افزایش ۲۵ درصدی سهم اشتغال روستایی در سبد اشتغال کشور طی سال ۹۷ خبر داد و گفت: با اختصاص ۸۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات، ۱۵۰ هزار فرصت شغلی در روستاها ایجاد شده است.

وی طرح اشتغال روستایی را از خدمات مهم دولت عنوان کرد و گفت: با قاطعیت می‌توان گفت که در دهه های اخیر، اعتبارات و تسهیلاتی با این کیفیت ارائه نشده و تأثیرات این طرح ها فوق العاده چشمگیر بوده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با اشاره به اینکه آمارها، گویای تحولات بسیار بزرگ بعد از انقلاب اسلامی در روستاهای کشور است، افزود: ۳۸ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار کشور همه از زیرساخت های اساسی بهره مند هستند.

امید ادامه داد: با وجود این تحولات، نسبت جمعیت روستایی در کشور ۴۰ درصد کاهش یافته و این نشان می دهد که نتوانسته ایم ظرفیت های جدید روستاها را شناسایی کنیم.

وی با بیان اینکه روستاها مراکز تولید، اشتغال و ثروت آفرینی هستند، افزود: دولت با همکاری مجلس و عنایت مقام معظم رهبری، ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی را برای اشتغال روستایی اختصاص داد که یک حرکت بدیع و موثر بود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان اینکه در سال ۹۷، ۸۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در این خصوص پرداخت شد، افزود: این تسهیلات منجر به ایجاد ۱۵۰ هزار فرصت شغلی در روستاها و افزایش ۲۵ درصدی سهم اشتغال روستایی در سبد اشتغال کشور شد.

محمد امید خاطرنشان کرد: اثر وضعی سیاست‌ های دولت در حوزه توسعه روستایی، آغاز مهاجرت معکوس در روستاها بوده و شاخص‌ها نشان می‌ دهد که گرایش به روستاها افزایش یافته است.

وی افزود: دولت در نظر دارد سالانه ۵۰۰ میلیون دلار نیز از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی اختصاص دهد که ظرفیت بسیار خوبی برای کشور ایجاد خواهد کرد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با قدردانی از عملکرد استان آذربایجان شرقی در جذب تسهیلات اشتغال روستایی، اظهار داشت: این استان می‌تواند پایلوت همه طرح‌های مربوط به اشتغال باشد که در این راستا از تفویض اختیارات ملی به دستگاه‌های استانی حمایت می‌کنیم.

امید در پایان خاطرنشان کرد: معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور از طرح‌هایی که دارای مزیت منطقه ای هستند مانند صنایع چرم و کفش، فرش و کشت گلخانه‌ای در استان آذربایجان شرقی حمایت می کند.