به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، اکبر فتحی در آئین شکرگزاری برداشت گندم که در روستای مزرعه حاج عابدین شهرستان اهر برگزار شد، از توزیع بدون محدودیت جو به نرخ دولتی ۱۵۰۰ تومان در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: بعضاً از سوی کشاورزان مطرح می شود که گندم را به دلیل قیمت بالای جو برای تامین خوراک دام در انبارها ذخیره می کنند ولی متذکر می شویم جو برای خوراک دام به اندازه کافی در استان وجود دارد و هر کیلوگرم به نرخ دولتی ۱۵۰۰ تومان از سوی شرکت پشتیبانی امور دام توزیع می شود.

وی خاطرنشان کرد: علی رغم این که دشمنان سعی دارند تا با خرید گندم از کشاورزان به قیمت نجومی اخلال در خودکفایی گندم ایجاد کنند، تا این لحظه بالای ۶ میلیون تن گندم در سطح کشور از کشاورزان خریداری شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی همچنین با اشاره به شایعه افزایش قیمت گندم در آینده نزدیک، افزود: فرض کنیم اگر قیمت گندم افزایش یافت، مطمئناً کشاورزی که فروردین ماه گندم تحویل سیلو داده و چه در مهرماه، شامل حال همه می شود ولی قطعا شایعه افزایش قیمت گندم در راستای اخلال در روند خودکفایی این محصول استراتژیک است.

فتحی در ادامه با اشاره به این که جشن شکرگزاری برداشت گندم از قدیم الایام در آذربایجان شرقی و به ویژه منطقه قره داغ به عنوان رسم دیرینه برگزار می شود، اظهار داشت: مردم آذربایجان شرقی و قره داغی ها گندم را نماد برکت خداوند متعال می دانند که با فصل برداشت کار را با نام خداوند شروع و خاتمه آن را جشن می گیرند.

وی افزود: برگزاری جشن شکرگزاری برداشت محصولات کشاورزی تنها به گندم مختص نشده بلکه به وفور کشت انواع محصولات کشاورزی، برگزاری جشن شکرگزاری را در برداشت سیب، گردو و زعفران نیز در استان خواهیم داشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تصریح کرد: بایستی همواره خدارا شاکر باشیم که در تولید محصولات کشاورزی به خودکفایی رسیده و از وابستگی به دیگر کشورها رهایی یافته ایم.

اکبر فتحی ادامه داد: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی برای ۳۰ میلیون جمعیت گندم واردات می‌ شد ولی اکنون به جایی رسیده‌ ایم که می‌ توانیم گندم بیش از ۸۰ میلیون نفر را تولید کنیم.

وی افزود: کل تولیدات بخش کشاورزی پیش از انقلاب حدود ۲۵ میلیون تن بود اما اکنون به ۱۲۵ میلیون تن تولید محصولات کشاورزی دست یافته ایم که بالاترین توفیق است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی در ادامه با بیان اینکه عدم بهره‌ گیری از توصیه‌ های علمی در تولید محصولات کشاورزی همچون گندم که در پی آن با کاهش تولید مواجه می‌شویم در حقیقت کفران نعمت است، گفت: بارندگی ۳۰۵ میلی‌ متری در شهرستان اهر باز جای شکر دارد چراکه با این میزان بارندگی می‌ توان در هر هکتار اراضی زراعی بین ۱.۵ تا ۲ تن گندم برداشت کرد.

اکبر فتحی خطاب به کشاورزان نیز گفت: از توصیه های کارشناسان استفاده و تجارب خود را به کارگیری کنید و از بذر اصلاح شده استفاده نمایید تا زمینه برای بهره وری از منابع خدادادی جهت افزایش تولیدات کشاورزی فراهم شود.

وی اضافه کرد: در شرایطی که هر روز دشمنان تحریم های جدیدی علیه جمهوری اسلامی اعمال می کنند و جنگ تمام عیار اقتصادی آغاز کرده اند، کشاورزان اقتدار نظام اسلامی در امنیت غذایی هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی همچنین خاطرنشان کرد: کشاورزان در اقصی نقاط کشور و استان هر یک در گوشه ای تلاش می‌ کنند تا امنیت غذایی مردم تامین و کشورمان برای تامین نیازهایش به هیچ کشوری وابسته نشود که این تولیدکنندگان بخش کشاورزی را به سربازان جنگ اقتصادی شبیه می سازد.

اکبر فتحی در پایان با تاکید بر اینکه اخلال‌ گران بازار با افزایش قیمت محصولات کشاورزی همچون سیب‌ زمینی، پیاز، گوشت و گندم در راستای جنگ اقتصادی حرکت می‌ کنند، یادآور شد: دشمنان سعی دارند تا در جنگ اقتصادی با ایجاد اخلال در بازار، نارضایتی عمومی مردم را به وجود آورند و اگر ما خود را سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی می‌ دانیم طبیعتاً باید فرصت را از دشمن بگیریم.