به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، علی دولتی مهر روز سه شنبه در گفت و گویی بیان کرد: در سال آبی جاری (از اول مهر سال گذشته تا ۳۰ فروردین ۱۴۰۰) حدود ۱۷۰ میلی متر بارش در استان ثبت شده که این میزان نسبت به میانگین بارش در سال آبی گذشته حدود ۴۹ میلی متر کاهش یافته به طوری که میانگین بارش در سال آبی گذشته در این بازه زمانی ۲۱۹ میلی متر ثبت شده است.

وی با بیان اینکه میانگین بارش در سال آبی جاری نسبت به بلند مدت حدود ۲۰ درصد معادل ۴۲.۵ میلی متر کاهش یافته است، اظهار کرد: به طور میانگین در طول این بازه زمانی در بلند مدت حدود ۲۱۲.۵ میلی متر بارندگی در استان روی داده بود.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه بارش یک سال کامل آبی در این استان ۳۱۹.۸ میلی متر است، گفت: در این بازه زمانی حدود ۵۳ درصد از بارش سال آبی جاری تامین شده است.

دولتی مهر ادامه داد: در سال آبی جاری بیشترین بارندگی از شهرستان مرند به میزان ۲۶۳ میلی متر و کمترین بارش از اسکو به میزان ۱۳۴ میلی متر گزارش شده که این میزان بارش در مرند نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۵۳ میلی متر افزایش و در اسکو حدود ۵۶ میلی متر کاهش یافته است.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه میانگین بارندگی در تبریز در سال آبی جاری حدود ۱۷۷ میلی متر و در بلند مدت حدود ۱۸۰ میلی متر ثبت شده است، گفت: میانگین بارش در سال آبی جاری در این شهرستان نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته حدود ۱۸ میلی متر و نسبت به بلند مدت سه میلی متر کاهش یافته است.

دولتی مهر افزود: از ابتدای فصل جاری تا ۳۰ فروردین نیز به طور میانگین ۲۲ میلی متر بارش در استان روی داده که این میزان نسبت به بلند مدت در این بازه زمانی( ۴۶ میلی متر) حدود ۵۲ درصد کاهش داشته است.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک بوده ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

منبع: ایرنا