به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، حسن عباس‌نژاد با اشاره به شعار روز جهانی پاک که “احیای زمین برای توسعه پایدار است” اظهار داشت: متاسفانه انسان در قرن‌ها و دهه‌ها اخیر بدون توجه به ملاحظات محیط زیستی موجب شده که زمین دچار چالش‌های فراوانی گردد و در یک جمله زمین چه در دنیا و چه در کشور ما حال روز خوشی ندارد و بایستی همه ما دست به دست هم برای احیا زمین تلاش کنیم.

وی افزود: فرصت‌های بسیاری در ارتباط با احیای زمین نیز وجود دارد که یکی از این موضوعات مدیریت صحیح پسماند و فرهنگ‌سازی در حوزه حفاظت از محیط زیست است.

عباس‌نژاد گفت: با برنامه‌ریزی دقیق می‌توان معضل پسماند را به یک فرصت اقتصادی تبدیل کرد و امروزه در بسیاری از کشورها نیز این برنامه آغاز و اجرایی شده است.

وی با اشاره به قانون مدیریت پسماند بیان داشت: مسئله تعهد جمعی در مدیریت پسماند بسیار مهم و موثر است و می‌توان با مشارکت همگانی دستگاه‌های دولتی و مردم در مدیریت پسماند موفق عمل کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان‌شرقی با اشاره به اهمیت خاک یادآور شد: فرسایش خاک یکی از تهدیدات بسیار مهمی است که در کشور و استان ما وجود دارد و سالانه میلیاردها دلار خسارت وارد می‌کند و سرعت کویری شدن متاسفانه در کشور بسیار بالا بوده و در استان ما نیز در صورت کم‌توجهی به دریاچه ارومیه قطعا به یکی از کانون‌های کویری تبدیل خواهد شد.

وی با تاکید بر وضعیت شکننده دریاچه ارومیه تصریح کرد: در سال‌های اخیر با تدبیر دولت وضعیت آبی دریاچه به وضعیت تثبیت رسیده و در صورت کم توجهی قطعا به وضعیت سال‌های گذشته باز خواهیم گشت.

منبع: فارس