به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، عباسعلی درستی گفت: حدود یک هفته است که شمار مبتلایان به کرونا در کل کشور کاهش می‌یابد و خوشبختانه این آمار در استان ما نیز رو به کاهش است و در رتبه ۲۲ در کل کشور از نظر شیوع و ابتلا و… قرار دارد. در حال حاضر هیچ شهر قرمزی در استان وجود نداشته و تمامی شهرستان ها به رنگ نارنجی و زرد در آمده‌اند.

وی افزود: شش شهرستان زرد شامل چاراویماق، اسکو، ورزقان، کلیبر، هوراند و خداآفرین است و مابقی شهرستان ها در وضعیت نارنجی قرار دارند.

عباسعلی درستی با بیان اینکه آمار افراد مبتلا به کرونا کاهش یافته است، گفت: در حدود سه هفته پیش که روزهای اوج بیماری بود، بیش از ۱۰۰۰ نفر به ویروس کرونا مبتلا می‌شدند که اکنون روزانه، حدود ۴۰۰ و یا ۵۰۰ مورد مثبت جدید شناسایی می‌شوند.

وی در مورد بستری های موجود در بیمارستانها اظهار کرد: در روزهای اوج بیماری، روزانه ۱۶۵۰ نفر در بیمارستانها بستری می‌شدند که در حال حاضر به ۱۳۰۰ نفر کاهش پیدا کرده‌است؛ اما تعداد فوتی های ناشی از کرونا همچنان قابل توجه بوده و کاسته نشده است. با توجه به آمار بستریها در روزهای اوج بیماری، آمار فوتی‌ها ثابت است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز در ادامه گفت: اگر رنگ‌بندی شهرستانها به سمت زرد و آبی برود، دوباره فعالیت های صنوف مختلف آغاز شده و همچنین با شروع واکسیناسیون در کل کشور و استان تعداد مبتلایان کمتر خواهد شد و به فعالیت های صنوف نیز کمک خواهد کرد.
وی بیان کرد: از ۱۳۰۰ مورد مبتلا به بیماری کرونا، حدود ۳۰۰ نفر در بخش ICU بستری و حدود ۶۰ نفر که حالشان وخیم است به دستگاه ونتیلاتور وصل هستند.

درستی تشریح کرد: حدود هشتاد درصد افراد بالای هشتاد سال واکسینه شده‌اند و استان ما در کل کشور رتبه اول در واکسیناسیون افراد بالای هشتاد سال را دارد. همچنین حدود ده الی پانزده درصد افراد بالای هشتاد سال رغبتی به واکسینه شدن نداشتند و درحالیکه هنوز در کشور اعلام نشده بود ما از بیستم اردیبهشت ماه شروع به واکسینه کردن افراد ۷۵ تا ۸۰ ساله کردیم و حدود پنجاه درصد افراد در این رده نیز واکسینه شده‌اند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز در مورد واکسیناسیون بیان کرد: نکته ای که درباره واکسیناسیون قابل توجه است، این است که واکسن هایی که از تهران برای ما تامین می‌شود بدلیل سرعت تزریق در استان، سریع به اتمام می رسد و در حال حاضر برخی از شهرستان ها دیگر واکسن ندارند؛ اما در روزهای آتی دوباره واکسن در سطح استان به شهرستان های مختلف توزیع خواهد شد.

وی اضافه کرد: اگر واکسن کافی از طریق وزارتخانه تامین شود پیش بینی می‌کنیم تا پایان این ماه واکسیناسیون افراد ۷۵ تا ۸۰ سال نیز تمام شود و وارد رده سنی ۷۰ تا ۷۵ سال خواهیم شد و بنا به قول وزارتخانه، ‌تعداد کثیری واکسن تولید داخل نیز در استان توزیع خواهد شد. در چنین شرایطی واکسیناسیون رده های سنی دیگر، سریع تر انجام خواهد گرفت و بیماران مبتلا نیز تا اواخر خرداد ماه واکسینه خواهند شد؛ پس از آن در مرداد ماه گروه های دیگر از جمله معلمان واکسینه خواهند شد.

درستی تاکید کرد: در مناطق روستایی که دسترسی دشوار است، مجوز داده شده تا افراد در رده های سنی مختلف واکسینه شوند، اما در شهر تبریز اگر در مراکز بهداشت افراد گروه عادی که در رده ۷۵ تا ۸۰ سال قرار ندارند، واکسینه شوند با آنها به شدت برخورد خواهد شد.

وی همچنین گفت: با توجه به پیش بینی‌های وزارتخانه و میزان تولید واکسن داخلی اگر این واکسن تا اواخر این ماه وارد بازار شود، پیش بینی می‌شود تا پایان امسال تمام مردم ایران واکسینه شوند. در حال حاضر چند میلیون دوز واکسن داخل، در انبارها موجود است اما بنا به آزمایش هایی که انجام شده منتظر جواب قطعی آزمایش ها برای توزیع واکسن هستیم.

معاون بهداشت دانگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص مقایسه واکسن داخلی و واکسن خارجی اظهار کرد: وزارت بهداشت ایران سابقه طولانی در تولید واکسن دارد و در تولید واکسن های قبلی نیز بسیار موفق بوده و آن واکسن ها مورد تایید سازمان بهداشت جهانی بود و واکسن های جدید نیز برخی با همکاری شرکت های بزرگ دنیا تولید می شوند و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی هستند؛ در ضمن بدون مجوز سازمان بهداشت جهانی، واکسن قابل توزیع نیست.

وی خاطر نشان کرد: اگر فرد مبتلا واکسن دریافت کند در بدنش آنتی بادی تولید خواهد شد و آنتی بادی مانع از ورود مجدد آن ویروس در بدن او خواهد شد؛ اما متاسفانه معدود افرادی هستند که در بدن آنها ایمنی ایجاد نمی شود و این سبب می شود که افرادی چندین بار به بیماری مبتلا شوند و با وجود واکسینه شدن شکل های مختلفی از ابتلا وجود دارد که برای مثال فرد بعد از دریافت واکسن مبتلا می شود اما صد در صد جلوی مرگ و میر گرفته می شود.

درستی در ادامه بیان کرد: نمی‌توان گفت افرادی که ورزشکار یا از گروه خاصی هستند، مبتلا نمی شوند؛ همچنان که در سراسر دنیا مشاهده می شود که حتی از ورزشکاران حرفه‌ای افرادی هستند که فوت می‌شوند. در کل افرادی که سیستم ایمنی قوی دارند درصد ابتلایشان با اینکه کمتر است اما صفر نیست.

وی با بیان اینکه درصد خاصی نمی‌توان برای افراد مبتلا تعیین کرد، گفت: این قضاوت بالینی پزشک است که با توجه به شرایط، تشخیص می دهد بستری یا درمان خانگی بهتر است و البته چون محدودیت هایی در بستری کردن است، توصیه می شود که فرد قابل مراقبت در خانه باشد.

وی در پایان تاکید کرد: حتی بعد از دریافت دوز دوم واکسن باید همچنان توصیه های بهداشتی رعایت شود، اگر در کل دنیا واکسیناسیون انجام شود بیماری به حد کنترل می‌رسد، برای مثال اگر مردم ایران واکسینه شوند اما کشورهای همسایه واکسینه نشوند، بیماری همچنان شیوع پیدا خواهد کرد.

منبع: پانا