به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، یونس ژائله در جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان اظهار کرد: رتبه جدید فضای کسب و کار استان آذربایجان‌شرقی در زمستان سال ۹۹ از هفتم به سوم ارتقا یافته است که قدم بسیار مثبتی محسوب می‌شود و امیدواریم به‌زودی به‌ جایگاه اصلی خود که رتبه نخست است، برسد.

وی افزود: بر اساس‌ آخرین گزارش بانک جهانی کسب و کار رتبه ایران ۱۷۸ یعنی بدترین وضعیت ممکن‌ است‌.

ژائله در ادامه به تشریح مهم‌ترین موانع تولید در کشور پرداخت و گفت: اخذ جرائم مالیاتی از کسب و کارهای صنفی و تولیدی کوچک و متوسط که به دلیل شیوع کرونا تعطیل و یا نیمه تعطیل شده‌اند شرایط بسیار سختی را برای آنها رقم زده است.

وی تصریح کرد: محاسبه‌ مالیات به روش علی‌الراس نیز به بزرگترین مشکل بنگاه‌های کوچک و متوسط تبدیل شده است.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز ابراز داشت: عدم‌ اجرای صحیح قانون مالیات بر ارزش افزوده و اخذ مالیات از تمام زنجیره تولید همچنین عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده ماحصل از صادرات پس از رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان از دیگر معضلات فراروی تولید هستند.

این فعال اقتصادی یادآور شد: با شیوع ویروس کرونا کسب و کارهای کوچک و متوسط با مشکلات نقدینگی، بدهی بانکی و چک برگشتی مواجه شده‌اند که این موضوع باعث عدم دریافت تسهیلات بانکی این بنگاه‌ها شده است.

ژائله همچنین به مسئله بی‌توجهی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخشنامه‌های موضوع الزام استفاده از فرم‌ها و قراردادهای یکنواخت ارائه تسهیلات به متقاضیان و شیوه‌های اخذ ضمانت‌نامه بانکی توسط بانک‌ها اشاره کرد.

وی متذکر شد: ۸۰ درصد مالیات توسط ۲۰ درصد واحدهایی تولیدی پرداخت می‌شود و مابقی را اصناف و واحدهای کوچک پرداخت می‌کنند.

منبع: فارس