به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، رحیم مهردادی‌کجاباد در حاشیه مراسم استقرار هواپیماهای محلول پاش در شهرستان هریس در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: آفات جنگل در هر ۵ تا ۶ سال حالت طغیانی پیدا می‌کند این حالت طغیانی که حدود یک تا سه سال طول می‌کشد، موجب ورود خسارت به  جنگل می‌گردد.

وی با بیان اینکه در حالت عادی، آفات به وسیله دشمنان طبیعی خود که در واقع بخشی از زنجیره غذایی هستند کنترل می‌شوند، افزود: ولی در شرایط طغیانی ضرورت دارد که به روش‌های مکانیکی و بیولوژیکی مورد کنترل و مقابله قرار گیرد تا از آستانه خسارت‌زایی خارج گردد تا در ادامه دشمنان طبیعی بتوانند این آفت را کنترل کنند.

 قرارداد محلول پاشی هوایی از نوع  B.T  که یک محلول بیولوژیکی بوده و هیچ‌گونه اثرات سوء  دیگری نسبت به گیاهان، درختان و سایر عناصر اکوسیستم جنگلی ندارد، فی ما بین اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌شرقی و شرکت هواپیمایی ویژه منعقد گردید. برای انجام این عملیات یک سری تمهیدات و زیرساخت‌هایی از جمله فرودگاه لازم بود که با تلاش‌های شبانه‌روزی در محلی  واقع در روستای سرای شهرستان هریس شناسایی و عملیات تسطیح انجام گردید

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه آفات موجود در جنگل‌های ارسباران درحال حاضر در شهرستانهای اهر و هوراند از نوع پروانه دم قهوه‌ای بلوط است، گفت: در شهرستان‌های اهر و هوراند با عملیات مکانیکی یعنی جمع‌آوری لانه‌های زمستان گذران از آستانه خسارت خارج و تحت کنترل درآمده است.

گفت: این عملیات در شهرستان اهر در سطح ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار و در شهرستان هوراند در سطح  یک هزار هکتار انجام و لانه‌های زمستان گذرانی جمع‌آوری و معدوم  گردیده است.

مهردادی در مورد آفت موجود در منطقه کلیبر یادآور شد: در جنگل‌های حوزه شهرستان کلیبر آفت از نوع ابریشم‌باف ناجور است  که در سال ۱۳۹۹ عملیات مکانیکی برای جمع‌آوری شفیره و لانه‌های زمستان گذران در سطح ۲ هزار هکتار که در واقع در سال گذشته در سطح آلوده بود انجام گردید ولی با توجه به تجربه‌ای که وجود داشت کارشناسان گیاه پزشکی اداره کل منابع طبیبعی و آبخیزداری آذربایجان‌شرقی و اعضای کارگروه تخصصی گیاه پزشکی اداره کل متشکل از اعضای هیات علمی دانشگاه تبریز و محققان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان‌شرقی و متخصصان امر در اداره‌کل منابع طبیعی از ابتدای امسال جنگل‌های ارسباران را از نظرشیوع آفت وسطح گسترش مورد رصد و پایش قرار دادند.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه در سال‌جاری سطح گسترش آفات ابریشم‌باف ناجور قابل توجه بود، از این‌رو متعاقباً با تشکیل جلسه در محل استانداری به ریاست مدیرکل مدیریت بحران استان آذربایجان‌شرقی و با حضور کلیه دستگاه‌های اثرگذار مقرر گردید عملیات بیولوژیکی صورت  گیرد.

 آفات پروانه دم قهوه‌ای بلوط و ابریشم‌باف ناجور از برگ درختان تغذیه می‌کنند و موجب خزان زودرس جنگل  می‌گردد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان‌شرقی در ادامه افزود: با لحاظ چرخه زیستی افت ابریشم‌باف ناجور،  در مرحله اول ضمن تامین پودرB.T  موردنیاز و انتخاب  پیمانکار عملیات بیولوژیکی به صورت دستی در کانون شیوع آفت ابریشم‌باف ناجور آغاز و این عملیات هم اکنون در حال انجام می‌باشد در این مرحله مناطق جنگلی همجوار با باغات و سکونت‌گاه‌های انسانی و مزارع در اولویت قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به سطح گسترش آفت،  با برگزاری جلسات هماهنگی و همکاری مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌شرقی، قرارداد محلول‌پاشی هوایی از نوع  B.T  که یک محلول بیولوژیکی بوده و هیچ‌گونه اثرات سوء  دیگری نسبت به گیاهان، درختان و سایر عناصر اکوسیستم جنگلی ندارد، فی‌ما بین اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌شرقی و شرکت هواپیمایی ویژه منعقد گردید. برای انجام این عملیات یک سری تمهیدات و زیرساخت‌هایی از جمله فرودگاه لازم بود که با تلاش‌های شبانه‌روزی در محلی  واقع در روستای سرای شهرستان هریس شناسایی و عملیات تسطیح انجام گردید.

وی ادامه داد: با آماده‌سازی فرودگاه در منطقه سرای شهرستان هریس امروز دو فروند هواپیما در محل فرودگاه مستقر و از امروز صبح عملیات محلول پاشی آغاز خواهد گردید برای این منظور در حدود ۳ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم پودرB.T تهیه شده است.

مهردادی با بیان اینکه یکی از فاکتورهای دخیل در محلول‌پاشی هوایی،  شرایط آب و هوایی مساعد می‌باشد که در شرایط بارندگی و وزش باد امکان اجرای عملیات مقدور نخواهد بود، متذکر شد: برابر قرارداد منعقده هواپیماهای محلول‌پاش در محل فرودگاه مستقر بوده و در شرایط آب و هوایی مساعد با لحاظ چرخه زیستی آفت ابریشم‌باف ناجور، عملیات محلول‌پاشی هوایی ادامه خواهد یافت با توجه به اینکه از سن ۳ لاروی آفت، به بعد اثر محلولB.T کاهش می‌یابد، از این‌رو با نظر کارگروه تخصصی گیاه پزشکی متعاقباً عملیات مکانیکی به صورت جمع.آوری شفیره و در مهرماه سال‌جاری جمع‌آوری لانه‌های زمستان گذران که یکی از روش‌های موثر در کنترل آفات است، ادامه خواهد یافت.

وی گفت:  لازم به ذکر است، آفات پروانه دم قهوه‌ای بلوط و ابریشم.باف ناجور از برگ درختان تغذیه می‌کنند و موجب خزان زودرس جنگل  می‌گردد و نهایتاً  رشد درختان را مختل می‌نماید، بدیهی است با خزان زودرس، رشد درختان به کلی از بین نمی‌رود و مجدداً برگ‌های درختان ظاهر و رشد درخت از سر گرفته می‌شود ولی ورود خسارت مکرر و از بین رفتن برگ‌ها موجب تضعیف درختان و کاهش رشد سالیانه می‌گردد، از این‌رو  اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری وظیفه خود می‌داند تا با انجام اقداماتی که کارگروه تخصصی گیاه پزشکی تجویز می نماید از ورود حداقل خسارت در این مواقع  جلوگیری کند.

منبع: فارس