به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، فاز نخست کارخانه آهک پخته و هیدراته اهر به عنوان یکی از طرح های اجرا شده شرکت ملی صنایع مس ایران با هدف تامین آهک هیدراته مورد نیاز مجتمع معدن مس سونگون ورزقان، امروز پنجشنبه با دستور رییس جمهوری و به صورت ویدیو کنفرانس افتتاح شد.

برای ساخت و بهره برداری از فاز نخست کارخانه آهک پخته و هیدراته شهرستان اهر در ۹۰ کیلومتری شمال شرق تبریز ۲۰۳ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.

با توجه به نیاز فعلی کارخانجات مجتمع مس سونگون به سالانه ۶۵ هزار تن آهک هیدراته، کارخانه آهک هیدراته اهر ظرفیت تامین کل این نیاز را در فاز اول دارد و همزمان با افتتاح این کارخانه، واحدهای فرآوری شرکت مس در تامین آهک هیدراته به خودکفایی می رسد.

با استفاده از تکنولوژی های برتر جهانی در این کارخانه و سرمایه‌گذاری هدفمند انجام شده، انتظار تولید محصولی با کیفیت بالا در این کارخانه می رود.

همزمان با افتتاح فاز نخست کارخانه آهک هیدراته اهر، کلنگ‌زنی آغاز عملیات اجرایی فاز دوم پروژه نیز با هدف افزایش تولید به ۱۳۰ هزار تن در سال انجام شد تا در آینده مشکلی از بابت تامین آهک هیدراته مورد نیاز فازهای آینده سونگون و سایر معادن مس منطقه وجود نداشته باشد.

با توجه به کاربردهای فراوان آهک در صنایع مختلف از قبیل صنایع غذایی، تولید کربن دی اکسید و راه ‌سازی، برنامه‌های میان مدت و بلند مدت برای اجرای طرح های جانبی نیز پیش بینی شده که با در نظر گرفتن ذخیره مناسب معدن آهک «گوردرق«، تکمیل زنجیره تولید در عرصه های جانبی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر مورد توجه شرکت مولیبدن مس آذربایجان به عنوان متولی ساخت و بهره برداری از کارخانه آهک هیدراته اهر است.

برای تولید هر تن کنسانتره مس در مجتمع معدن مس ورزقان سه کیلوگرم آهک مورد نیاز است.

با بهره برداری از کارخانه آهک پخته و هیدراته اهر، مشکلی از بابت آهک مورد نیاز تولید ۶۰۰ هزار تن کنسانتره مس در معدن ورزقان در آینده پیش نخواهد آمد.

در زمان حاضر ۶۷ واحد فعال تولید آهک پخته و هیدراته با ظرفیت تولید ۲.۱ میلون تن در سطح کشور فعالیت می کنند.

رییس جمهوری امروز همزمان با روز ملی صنعت و معدن طرح هایی به ارزش سه هزار و ۵۷۷ میلیارد تومان و اشتغال زایی ۸۸۱ نفر را به صورت ویدیو کنفرانس افتتاح کرد.