به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک درباره آخرین وضعیت تغییر فرآیند رجیستری در مبادی ورودی گفت: با توجه به تکلیف تعیین شده مبنی بر حذف کلیه ایستایی‌های موجود در فرآیند رجیستری گوشی تلفن همراه مسافران ورودی و انجام فرآیند به صورت غیرحضوری، با تشکیل کارگروهی با حضور نمایندگان دستگاه‌های مربوطه چالش‌های موجود مورد بررسی قرار گرفت و پیشنهاداتی در این رابطه تصویب شد.

وی افزود: با توافقات و مصوبات اخیر در گمرکات صرفا احراز هویت شخص مسافر و گوشی تلفن همراه وی در مبادی ورودی توسط گمرک در حداقل زمان ممکن انجام می‌شود. همچنین کلیه کنترل‌های لازم بعدی در راستای رجیستر کردن گوشی از جمله کنترل گذرنامه از طریق سرویس ناجا و وجود سیم کارت به نام مسافر ورودی، به طور کاملا غیرحضوری و در فرصت یک ماه از تاریخ ورود مسافر در سامانه مربوطه انجام خواهد شد.

معاون فنی گمرک با تاکید بر اینکه هیچ فرآیند اضافی از جمله تکمیل فرم، پرداخت حقوق ورودی یا سایر فرآیندها در مبادی ورودی گمرک انجام نخواهد شد، یادآور شد: به گمرکات تذکر داده‌ایم در صورت وجود هرگونه ایستایی در این زمینه با آنها برخورد خواهد شد.

ارونقی با بیان اینکه گمرک ایران به زودی نسبت به ارائه برخط سرویس مسافری بر روی اینترنت اقدام می‌کند، گفت: بر این اساس مسافران ورودی می‌توانند پیش یا هنگام ورود به کشور نسبت به وارد کردن اطلاعات و IMEI گوشی تلفن همراه خود به شرط کنترل اولیه توسط گمرک اقدام کنند که این موضوع اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی با‌ اشاره به اینکه ارزش کلیه مدل‌های گوشی تلفن همراه در سامانه، جهت ادامه فرآیند رجیستری تعریف و اعمال شده است، اضافه کرد: مسافران ورودی می‌توانند در هنگام رجیستر کردن گوشی تلفن همراه با مراجعه به سامانه اطلاعات لازم در این خصوص را مورد استفاده قرار دهند.

گفتنی است، اوایل شهریورماه احسان خاندوزی؛ وزیر اقتصاد در بازدیدی از گمرک امام خمینی(ره) در جریان روند رجیستری قرار گرفت و طی آن مسئولان گمرک اعلام کردند با توجه به شرایط حاکم، ایستایی در رجیستری در مبادی ورودی وجود دارد که نیاز به اصلاح فرآیند و حداقل حضور است. به دنبال آن وزیر اقتصاد طی نامه‌ای به رئیس‌کل گمرک تاکید کرد که با تشکیل کارگروه، شرایطی تعیین شود که رجیستری حضوری به کمترین زمان کاهش یافته یا حتی حذف شود.

منبع: ایسنا