به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، مسئول بسیج رسانه آذربایجان‌شرقی در نشست خبری در خصوص فراخوان پنجمین دوره جشنواره ابوذر اظهار داشت: هر خبرگزاری در ایام محرم یک حسینیه بود و به قدری شایسته در حال انتشار اخبار محرم برای رعایت شیوه نامه های بهداشتی بودند.

رامین نظامی‌خواه با اشاره بر تاکیدات اکید رهبر معظم انقلاب به اهمیت فضای مجازی، تصریح کرد: جشنواره ابوذر دارای یک هویت و ماهیت بزرگی شده است که همت ناشی از زحمات چهار سال اخیر بوده است.

وی با تاکید بر اینکه جشنواره ابوذر برخلاف جشنواره‌های دیگر جهت‌گیری مشخص دارد، گفت: این جهت‌گیری به منزله محدودیت در آثار نیست بلکه هر موضوع با تبیین انقلاب اسلامی در ابوذر گنجانده شده است.

نظامی خواه افزود: قوت و هوشمندی رسانه‌ای شعار امسال پنجمین دوره جشنواره ابوذر است که برگرفته از بیانات رهبری در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری می‌باشد.

مسئول بسیج رسانه آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه همانند سال‌های گذشته، رسانه‌های اجتماعی مشخص از جمله فعالان مردمی، نفر رسانه‌ها نیز می‌توانند شرکت کنند.

نظامی خواه یادآور شد: محور‌های جشنواره مشخص است و پرونده‌های ویژه جزو بخش ویژه خواهد بود.

وی با بیان اینکه نگاه ابوذر به بخش چند رسانه با نگاه خبری و رویکرد خبری است، گفت: محور‌های موضوعی جشنواره نیز با نگاه منظومه انقلاب اسلامی و رویکرد و مسائل روز از جمله موضوع کرونا است.

نظامی خواه ادامه داد: مسائل سیاسی نیز با نگاهی از منظر انقلاب است و همچنین بیانیه گام دوم انقلاب از اهمیت ویژه‌ای در این جشنواره برخوردار خواهد بود.

وی ابراز داشت: مطالبه‌گری همراه با امیدآفرینی، اقتصاد، ورزش در محور‌های موضوعی جشنواره دیده شده است.

نظامی خواه متذکر شد: محدودیت در تعداد ارسال آثار وجود دارد، زیرا ما هر شرکت‌کننده را یک داور دیدیم که فقط آثار با ارزش خود را ارسال کنند.

مسئول بسیج رسانه با اشاره بر انتخاب داور متخصص و بی‌طرف در انتخاب آثار برگزیده گفت: مهلت ارسال آثار تا ۳۰ آبان است که زمان معقولی است.

وی یادآور شد: در همه دوره‌ها با افزایش تعداد شرکت‌کنندگان روبه‌رو بودیم که امسال اختتامیه جشنواره در ۲۱ دی ماه خواهد بود.

نظامی خواه قالب‌های پذیرش آثار در این جشنواره را خبر-تیتر-یادداشت و سرمقاله-گزارش-گفتگو-ویژه‌نامه و پرونده ویژه-عکس خبری و گزارش تصویری-گرافیک و صفحه‌آرایی مطبوعاتی-طنز و کاریکاتور- آثار چند‌رسانه‌ای (اینفوگرافی-موشن‌گرافی-پادکست-ویدیوی خبری) برشمرد.

وی محور‌های موضوعی این جشنواره را انقلاب اسلامی (دفاع مقدس و جبهه مقاومت، دولت اسلامی و الگوی حکمرانی، امنیت پایدار، استکبارستیزی، مبارزه با تروریسم، حمایت از مستضعفین، دستاورد‌های انقلاب، موانع و عقب‌افتادگی‌ها، چشم‌انداز گام دوم انقلاب)

همه‌گیری کرونا (مجاهدت کادر بهداشت و درمان، شهدای خدمت و سلامت، فعالیت‌های نردمی و گروه‌های جهادی، مواسات و کمک مومنانه، واکسیناسیون عمومی، مدیریت بحران و عملکرد دستگاه‌های مسئول)

بسیج و حوزه‌های اقدام (اردو‌های سازندگی، مسجد محوری و پایگاه‌های بسیج محلات، بسیج اقشار و متخصصین، بازتاب فعالیت‌های فرهنگی هنری و تربیتی)

مطالبه‌گری و امیدآفرینی (شفافیت، فسادستیزی و سوت‌زنی، عدالت اجتماعی، بحران آب و انرژی، چالش‌های زیست‌محیطی، پیگیری‌های رسانه‌ای ثمربخش، الگو‌های پیشرفت)

سبک زندگی و مقابله با آسیب‌های اجتماعی (نشاط اجتماعی، مسائل خانواده، تعلیم و تربیت، فرهنگ و آیین، آسیب‌های اجتماعی بویژه ناعدالتی)
اقتصاد و تولید (خود اتکایی و توان داخلی، شناسایی موانع رونق اقتصادی، حمایت از تولید، اقتصاد دانش بنیان، قطب‌های صنعتی، کارگاه‌های کوچک و متوسط)

ورزش (ورزش همگانی، روحیه پهلوانی و اخلاق ورزشی، فوتبال و فرهنگ هواداری، رشته‌های موفق در استان، ورزش دانش‌آموزی و پایه، مدیریت ورزشی و بخش خصوصی) برشمرد.

نظامی خواه اضافه کرد: علاقه‌مندان می‌توانند ۵ اثر منتخب خود را که از ابتدای سال جاری در رسانه‌ها منتشر شده‌اند تا ۳۰ آبان‌ماه به دبیرخانه جشنواره واقع در تبریز، خیابان ارتش جنوبی، جنب اداره کل پست، ساختمان تعاونی مصرف، طبقه اول، سازمان بسیج رسانه ارسال کنند.

منبع: خبرگزاری صداوسیما