به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، حسن عباس‌نژاد با اعلام اینکه وضعیت نامناسب دریاچه ارومیه به خصوص در سواحل پست و لجنی، بروز گرد و غبار نمکی را تقویت می‌کند، گفت: اداره کل حفاظت محیط زیست استان وجود نمک در گرد و غبار منطقه را رد نمی‌کند و برای بررسی عمیق این موضوع با معیار‌های کمی و کیفی، طرح مطالعاتی مشترک بین اداره کل حفاظت محیط زیست استان و دانشگاه تبریز در حال انجام است.
وی ادامه داد: در این طرح تحقیقاتی میزان و درصد وزنی نمک موجود در گرد و غبار استان‌های مجاور دریاچه ارومیه به ویژه شهرستان‌های تبریز، آذرشهر و بناب و شبستر مشخص خواهد شد.

عباس نژاد وضعیت کنونی تالاب‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه را نیز نامناسب دانست و اضافه کرد: در این حوضه آبریز ۲۵ تالاب وجود دارد که شرایط هر کدام روز به روز بدتر می‌شود؛ مهم‌ترین آن‌ها تالاب «قره قشلاق» شهرستان بناب است که همواره متاثر از شرایط کلی دریاچه ارومیه می‌باشد و لازم است در این رابطه پروژه‌های مختلف تعریف شده و به سرعت اجرایی شوند.

وی افزایش آب‌های ورودی به بستر دریاچه و طرح‌های مربوط به صرفه‌جویی در مصرف آب را ۲ پروژه مهم و تاثیرگذار برای احیای دریاچه ارومیه اعلام کرد که لازمه اجرایی شدن آن‌ها تخصیص به موقع اعتبارات است تا شاید شرایط کنونی دریاچه تغییر پیدا کند.

عباس نژاد یادآور شد: اجرایی شدن پروژه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه حداقل ۴۰ درصد ورودی آب به بستر دریاچه را افزایش می‌دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تثبیت خاک در اطراف دریاچه ارومیه، از جمله افزایش گونه‌های سنتی پوشش گیاهی را از دیگر طرح‌های مهم و واولویت‌دار احیای این دریاچه بیان کرد که باعث کاهش باد‌های نمکی شده و تا حدودی می‌تواند جلوی گرد و غبار‌های نمکی در شهر‌های اطراف را بگیرد.

وی همچنین از ممنوعیت مجوز برداشت نمک از بستر دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: در فصل زمستان برای پاشش نمک در معابر و جاده‌های آذربایجان شرقی و برداشت‌های صنعتی مجوز‌هایی از سوی محیط زیست استان صادر می‌شود.

منبع: خبرگزاری صداوسیما