اجتماعی » اخبار استان آذربایجان شرقی
کد خبر : 23600
شنبه - 9 تیر 1397 - 17:04

کشف اشیای تاریخی با قدمت هزاره اول قبل از میلاد در سراب

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی گفت: با هوشیاری و اقدام به موقع نیروهای یگان حفاظت استان آذربایجان شرقی، اشیای تاریخی با قدمت هزاره اول قبل از میلاد کشف و ضبط شد.

کشف اشیای تاریخی با قدمت هزاره اول قبل از میلاد در سراب

به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، سردار امیر رحمت الهی در گفتگو با خبرنگاران گفت: بر اساس اخبار ارسال شده به یگان حفاظت استان آذربایجان شرقی از سوی دوستداران میراث فرهنگی مبنی بر نگهداری و خرید و فروش اموال تاریخی و فرهنگی حاصل از حفاری غیرمجاز به دست فردی بومی از اهالی شهرستان سراب، بلافاصله تحقیقات در مورد احراز صحت و سقم موضوع در دستور کار یگان حفاظت استان قرار گرفت.

وی تصریح کرد: پس از بررسی اولیه، با هماهنگی فرماندهی انتظامی و پلیس اطلاعات و امنیت عمومی استان و اخذ دستور مقام قضایی، نیروهای یگان حفاظت در عملیاتی مشترک با همکاری عوامل انتظامی، در بازرسی از منزل فرد مذکور مقادیری اشیای تاریخی شامل ظرف سفالی منقوش، ظرف سفالی مینیاتوری، پیاله سفالی، شیء تزئینی از جنس سنگ و قطعاتی از جنس فلز کشف و ضبط کردند.

این مقام انتظامی در پایان تصریح کرد: با توجه به اعلام نظر کارشناسان میراث فرهنگی استان، اشیای مکشوفه دارای ارزش تاریخی است و قدمت آنها هزاره اول قبل از میلاد تخمین زده شد.