اخبار منطقه ارسباران » اقتصادی
کد خبر : 36493
دوشنبه - ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۷
نماینده ورزقان در مجلس شورای اسلامی:

سهم ورزقان از فروش، عوارض آلایندگی و حقوق دولتی مس ‌سونگون کجا می‌رود؟

نماینده ورزقان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت الحاق ورزقان به منطقه آزاد ارس، گفت: ورزقان در همسایگی جلفا قرار دارد و یک شهرستان مرزی است و الحاق آن به ارس می‌تواند تحولات عظیمی در منطقه ایجاد کند.

سهم ورزقان از فروش، عوارض آلایندگی و حقوق دولتی مس ‌سونگون کجا می‌رود؟

به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، الهوردی دهقانی در گفت‌وگویی، اظهار کرد: ورزقان ظرفیت‌های صنعتی و معدنی بسیاری دارد و اگر الحاق این شهرستان به منطقه آزاد ارس اتفاق بیفتد، تمام ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی کشور را با استفاده از مزیت‌های منطقه آزاد ارس می‌توان وارد و انقلاب بزرگی از لحاظ صنعتی در منطقه ایجاد کرد.

وی افزود: شهرستان ورزقان با توجه به دارا بودن ظرفیت‌های معدنی، جایگاه ویژه‌ای را در استان به خود اختصاص داده و یکی از مطالبات اصلی ما بازگشت یک درصد از سهم فروش این معادن به شهرستان است.
دهقانی تصریح کرد: سالانه حدود ۳۰۰ هزار تن مس کنستانتره در سونگون به فروش می‌رسد که هر ۱۰۰ هزار تن آن حدود ۹۰ هزار تن مس محتوا دارد؛ یک درصد از فروش این معدن حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومان می‌شود که طبق قانون برنامه ششم توسعه باید بازگردد و در خود شهرستان هزینه شود.
نماینده ورزقان ادامه داد: یک درصد از عوارض آلایندگی معادن نیز باید به شهرستان بازگردد که این رقم در مورد مس‌سونگون  حدود ۲۰۰ میلیارد تومان است.
وی با بیان اینکه ۱۵ درصد از حقوق دولتی معادن نیز طبق ماده ۱۴ قانون معادن باید در خود شهرستان هزینه شود، توضیح داد: حقوق دولتی مس‌سونگون ۵۰۰ میلیارد تومان است که ۱۵ درصد آن ۷۵ میلیارد تومان می‌شود؛ این ارقام برای شهرستان قابل توجه است که معلوم نیست چرا به شهرستان باز نمی‌گردد.
دهقانی در ادامه یادآور شد: ما می‌توانیم معادن را از ۲۰ درصد حقوق دولتی معاف کنیم که این ۲۰ درصد برای حفظ محیط زیست، کارهای عمرانی، توسعه معادن و تحقیق هزینه شود؛ در مورد مس‌سونگون ۲۰ درصد حقوق دولت ۱۰۰ میلیارد تومان می‌شود.
نماینده ورزقان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نیازمند تدوین یک سند محکم، قوی و آینده‌نگر در ارتباط با توسعه معادن و صنایع معدنی در استان هستیم.

منبع: فارس