اخبار استان آذربایجان شرقی » اقتصادی
کد خبر : 44552
سه شنبه - ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۲
رییس سازمان صمت آذربایجان‌ شرقی:

رفع موانع در بخش معدن رشد و توسعه اقتصادی را سرعت می ‌بخشد

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌ شرقی گفت: پشتیبانی و مانع‌زدایی از تولید در بخش معدن به رشد و توسعه اقتصادی سرعت می‌بخشد.

رفع موانع در بخش معدن رشد و توسعه اقتصادی را سرعت می ‌بخشد

به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، حبیب امین زاده روز سه شنبه در جلسه بررسی مشکلات پیش روی معدن سوناجیل شهرستان هریس  که با حضور احمد محرم زاده نماینده اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی و همچنین بهره بردار معدن سوناجیل برگزار شد؛ با بیان اینکه معدنکاری پایان کار نیست و احیا و بازسازی معادن نیز می تواند یکی از راه های درآمد زایی و ایجاد اشتغال و ارز آوری ، با عنوان ژئوتوریسم معدنی باشد؛ اظهار داشت: امروزه برخی کشورهای معدنی، با تبدیل معادن خود به مناطق گردشگری، ایجاد شغل می نمایند .
وی ادامه داد: با این حساب، هر قدر در زمینه معدن به پشتیبانی ها و مانع زدایی ها بپردازیم؛ به همان اندازه می توانیم به رشد و توسعه اقتصادی کشور و استان امیدوار باشیم.

امین زاده گفت : بر اساس اعلام کارشناسان و فعالان حوزه معدن، برخی قوانین دست و پاگیر متعدد و گاها زائد در زمینه معدن ، طول دوره معدنکاری را افزایش می دهد که لازم است؛ همزمان در دو مسیر رفع موانع از طریق ظرفیتهای استانی و همچنین پیگیری امور از سازمانهای ملی، در مرتفع ساختن مشکلات معدن گام برداشت.

وی اضافه کرد : لازم است؛ ابتدا مسیر افزایش ظرفیت معادن فعلی استان را هموار سازیم و سپس به چاره اندیشی در زمینه فعال کردن معادن راکد بپردازیم .
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت : همزمان با کاهش هزینه های معدنکاری و ریسک سرمایه گذاری در این بخش، با تجدید نظر در قوانین مرتبط با این حوزه ، می توان چشم انداز مناسبی برای تحقق شعار سال ترسیم نمود .

امین زاده در خصوص آخرین وضعیت معدن سوناجیل نیز اظهار داشت : طبق هماهنگی های بعمل آمده با بهره بردار مربوطه، جهت جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده، مقرر بود؛ آغاز عملیات برداشت ماده معدنی، باوجود پروانه بهره برداری صادره، منوط به ایجاد صنایع فرآوری در منطقه استقرار معدن باشد؛ که موانع سر راه احداث واحد فرآوری از جمله استعلامهای مرتبط با سازمانهای متعدد، مانع از آن شد.

امین زاده تاکید کرد: تاخیر بیش از این در فرآیند استخراج ماده معدنی جایز نیست و در صورت عدم پاسخ استعلامهای لازم طی یکماه پیش رو، بهره بردار می تواند نسبت به آغاز استخراج ، فروش ماده معدنی و یا استحصال آن در منطقه ای دیگر اقدام نماید .