اخبار استان آذربایجان شرقی » سیاسی
کد خبر : 48648
چهارشنبه - ۱۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۰
عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس یازدهم:

زندانی شدن یک ‌هزار نفر از اعضای دور پنجم شوراها نشان از ناکارآمدی قانون دارد

عضو کمیسیون امور داخلی کشور مجلس با تاکید بر اینکه شوراها باید به پارلمان‌های قوی و کارآمد تبدیل شوند، گفت: تقویت نظارت بر شوراها و افزایش کارآمدی پارلمان‌های محلی با اصلاح قانون انتخابات شوراها تحقق پیدا می‌کند زیرا بزرگترین خلاء نظارت بر شوراها، خلاء قانونی است.

زندانی شدن یک ‌هزار نفر از اعضای دور پنجم شوراها نشان از ناکارآمدی قانون دارد

به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، احمد علیرضابیگی در توضیح راهکارهای تقویت نظارت بر عملکرد شوراهای اسلامی شهر و روستا، اظهار داشت: با توجه به تجربه انتخابات دوره ششم شوراها نواقص قانون شوراها بیشتر نمایان شد، از ابتدا دوره مصمم بودیم تغییرات جدیدی را در قانون ایجاد کنیم.

وی اضافه کرد: با توجه به گستردگی پیشنهادات و نقطه نظرات مطرح در مجلس، اصلاح قانون پیش از برگزاری دوره ششم به سرانجام نرسید و اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در اولویت قرار گرفت که آن هم سیکل خود را طی کرد و در نهایت شورای نگهبان برخی شرایط را به وزارت کشور ابلاغ کرد.

زندانی شدن یک‌هزار نفر از اعضای دور پنجم شوراها نشان از ناکارآمدی قانون دارد

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس یازدهم، افزود: اصلاح قانون انتخابات شوراها در دستور کار مجلس است، نواقص در قانون با بهره‌گیری از نقطه نظرات صاحب‌نظران و کارشناسان و به‌طور ویژه وزارت کشور باید اصلاح شود تا قانون جامع و متقنی برای دور هفتم انتخابات شوراهای اسلامی به تصویب برسد.

نماینده مردم تبریز و آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بزرگترین خلاء نظارت بر شوراها، خلاء قانونی است. متاسفانه یک‌هزار نفر از اعضای دوره پنجم شوراها در زندان به سر می‌برند و همین موضوع کفایت می‌کند که بگوییم قوانین ما در حوزه نظارت جامع و کارآمد نبودند.

شوراها به عنوان یک هدف مورد نظر سوءاستفاده‌گران

وی یادآور شد: مشکلاتی که در برگزاری انتخابات دور ششم شوراها پیش آمد و تخلفاتی که در سطح وسیعی صورت گرفت نشان می‌دهد شوراها به عنوان یک هدف مورد نظر سوءاستفاده‌گران هستند، بنابراین مجلس در این حوزه باید اقدام جدی و موثری انجام دهد.

علیرضا بیگی همچنین معتقد است: نظارت بر عملکرد شوراها و تقویت این حوزه قطعا در کاهش تخلفات و سوءمدیریت‌ها تاثیرگذار خواهد بود، مجلس یازدهم هم اهتمام جدی برای این موضوع دارد و از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد، شوراها باید به پارلمان‌های قوی و کارآمد تبدیل شوند.

منبع: فارس