اخبار استان آذربایجان شرقی » سلامت
کد خبر : 52561
چهارشنبه - 21 مهر 1400 - 11:23
مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌ های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز:

آغاز تزریق واکسن پاستوکووک به دانش ‌آموزان آذربایجان‌ شرقی

مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌ های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز از آغاز تزریق واکسن پاستوکووک به دانش‌آموزان آذربایجان‌شرقی خبر داد و گفت: از روز گذشته واکسن‌ ایرانی-کوبایی پاستوکووک در سطح استان توزیع شد.

آغاز تزریق واکسن پاستوکووک به دانش ‌آموزان آذربایجان‌ شرقی

به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، سیمین خیاط‌زاده در گفت‌وگوی خبری با بیان اینکه دانش‌آموزان گروه سنی ۱۲ تا ۱۷ ساله می‌توانند واکسن پاستوکووک را در کنار سینوفارم دریافت کنند، اظهار داشت: ۵۸ درصد دانش‌آموزان استان آذربایجان‌شرقی واکسن دریافت کردند.

وی افزود: تزریق دز سوم واکسن آسترازنکا و سینوفارم نیز به کادر بهداشت و درمان و بیماران خاص استان آغاز شده است.

وی با بیان اینکه اکنون دز اول و دوم تمام واکسن‌های کرونا در سطح استان موجود بوده و تزریق می‌شوند، خاطرنشان کرد: فقط دز دوم آسترازنکا برای تمام افراد و دز سوم برای کادر بهداشت و درمان در استان تزریق شده و دز اول آن نیز به صورت محدود و فقط در شرایط خاص تزریق می‌شود.

وی در ادامه از واکسیناسیون ۷۶ درصدی جمعیت بالای ۱۸ سال استان خبر داد و گفت: انتظار داریم تمام افرادی که زمان دریافت دز دوم آنها رسیده هر چه سریع‌تر به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند چون اثربخشی این واکسن تنها پس از گذشت ۲ هفته از دریافت دز دوم ایجاد می‌شود.

خیاط‌زاده در ادامه با اشاره به روند کاهشی بستری‌های کرونایی در استان، متذکر شد: اکنون یک‌هزار و ۲۵۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری هستند اما همچنان آمار فوتی‌ها کاهش چندانی نداشته و میانگین روزانه به ۱۹ تا ۲۰ فوتی رسیده است.

وی افزود: در طول هر شبانه‌روز از مجموع سه هزار تست کرونای انجام گرفته در استان، حدود یک‌هزار مورد، معادل ۳۰ درصد کل آزمایشات مثبت گزارش می‌شوند.

منبع: فارس