اخبار استان آذربایجان شرقی » عمومی
کد خبر : 68412
شنبه - 28 آبان 1401 - 17:07
رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی استان:

غلظت آلاینده های جوی در شهرهای پر جمعیت آذربایجان‌ شرقی افزایش می‌ یابد

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به پایداری و سکون جو، در پنج روز آینده غلظت و انباشت آلاینده‌های جوی در شهرهای پرجمعیت و صنعتی این استان به ویژه تبریز افزایش می‌یابد.

غلظت آلاینده های جوی در شهرهای پر جمعیت آذربایجان‌ شرقی افزایش می‌ یابد

به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، محمد امیدفر گفت: بررسی نقشه های همدیدی و آخرین تصاویر ماهواره ای نشان می دهد در پنج روز آینده جوی پایدار در استان حاکم شده و در برخی نواحی با غبار همراه است.
وی با بیان اینکه در این مدت از کیفیت هوا در این شهرها کاسته می شود، اظهار داشت: در این مدت، شاخص کیفیت هوا در حد ناسالم برای گروه های حساس و در برخی ساعات ناسالم برای تمام گروه ها به ویژه در تبریز می شود؛ بنابراین توصیه می شود تمامی گروه های سنی به ویژه کودکان، سالمندان و بیماران قلبی و تنفسی در این مدت از تردد غیرضروری در فضای آزاد به ویژه مناطق آلوده خودداری کنند.
امیدفر، ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته هفت شهرستان استان دمای زیر صفر درجه را تجربه کردند و سراب با دمای منفی پنج درجه و شهرستان های کلیبر و هوراند با دمای مثبت ۹ درجه سانتی گراد به ترتیب سردترین و گرمترین شهرهای استان بودند.
به گزارش ایرنا، آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

منبع: ایرنا