اخبار ایران و جهان » اقتصادی
کد خبر : 68737
یکشنبه - 6 آذر 1401 - 19:14
دستیار ویژه رئیس سازمان بورس:

آزاد شدن فروش سهام عدالت فعلاً منتفی است/ تسویه سود سهام عدالت ۱۴۰۰ شاید به فروردین ۱۴۰۲ کشیده شود

دستیار ویژه رئیس سازمان بورس ضمن اشاره به فلسفه اصلی سهام عدالت که نگهداری آن و بهره بردن از عواید سود سالانه آن است، از پرداخت سود این سهام در دو قسط خبر داد.

آزاد شدن فروش سهام عدالت فعلاً منتفی است/ تسویه سود سهام عدالت ۱۴۰۰ شاید به فروردین ۱۴۰۲ کشیده شود

به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، پیمان حدادی در گفت‌وگویی ضمن اشاره به پرداخت سود سهام عدالت در دو قسط به دارندگان این سهام، در خصوص جزئیات پرداخت سود گفت: مبلغ دقیق سود سهام عدالت به‌دلیل اینکه هنوز مجمع سه تا از سهامی که در سهام عدالت وجود دارد برگزار نشده است، مشخص نیست و یکی از دلایل اینکه قرار شده است علی‌الحساب و در دو قسط این سود پرداخت شود همین مسئله است، ولی در شرایط فعلی می‌توان گفت که تا آخر آذرماه سال جاری مبلغ دقیق این سود پس از برگزاری مجامع مشخص می‌شود و تا آخر پاییز به‌طور قطعی قسط اوّل سود سهام عدالت پرداخت می‌شود.

وی افزود: پرداخت قسط دوم سود دارندگان سهام عدالت به تأمین نقدینگی شرکت‌های سرمایه‌پذیر بستگی دارد و بنابراین می‌توان گفت که قسط دوم، اواخر اسفند ماه یا اوایل فروردین سال بعد پرداخت می‌شود، یعنی این امکان وجود دارد که پرداخت قسط دوم به اوایل سال بعد موکول شود.

مشاور رئیس سازمان بورس در پاسخ به سؤال در خصوص آخرین وضعیت آزادسازی و فروش سهام عدالت، گفت: نکته‌ای که لازم است به آن اشاره کنم، فلسفه اصلی سهام عدالت، نگهداری این سهام است و قصد از واگذاری سهام عدالت این نبوده است که این سهام در اختیار مردم قرار گیرد و مردم آن را بفروشند چرا که اگر چنین قصدی وجود داشت مانند طرح یارانه‌های معیشتی از ابتدا پول آن به مردم پرداخت می‌شد،
بنابراین باید به این نکته توجه شود که فلسفه اصلی سهام عدالت این بوده است که مردم به‌صورت بلندمدت این سهام را نگهداری کنند و از عواید آن که همان سود سالانه آن است و هر سال از سال قبل بیشتر می‌شود (امسال هم حداقل دو برابر سال قبل است)، بهره ببرند، اما این‌که اختیار فروش این سهام مجدداً کی آزاد می‌شود و در اختیار دارندگان آن قرار می‌گیرد بستگی به مصوبات شورای‌عالی بورس در این خصوص دارد که هنوز چنین تصمیمی اتخاذ نشده است.

حدادی  با ابراز این‌که “اگر (مجدداً) اختیار فروش سهام عدالت  آزاد شود، به‌طور حتم  در شرایط بازار سرمایه تأثیرگذار است”، گفت: باید توجه داشت که علت اصلی عدم صدور مجوز آزادسازی از سوی شورای‌عالی بورس، تأثیرگذاری آن بر شرایط بازار سرمایه نیست.
وی افزود: چرا که زمانی که مجوز فروش سهام عدالت صادر شود حتماً شرایطی که سابقاً شاهد آن بودیم (مجوز فروش ۳۰درصدی یا ۶۰درصدی دارندگان این سهام) با در نظر گرفتن سازوکارهای جدید اصلاح خواهد شد.
مشاور رئیس سازمان بورس ادامه داد: بر این اساس مطمئن باشید مشابه تصمیم سال ۹۹ در خصوص سهام عدالت قطعاً تکرار نخواهد شد. در آن مقطع سیل عظیمی از فروشندگان سهام عدالت به‌سوی بازار سرمایه روانه شد و این موضوع یکی از دلایل ریزش بازار سرمایه بوده است.
گفتنی است، اگر قصد بر باز شدن فروش سهام عدالت شود حتماً سازوکارهای جدیدی اعلام می‌شود تا هم شرایط برای نگه‌دارندگان سهام عدالت تسهیل شود و هم لطمه‌ای به بازار سرمایه وارد نشود.

پیش از این وزیر اقتصاد گفته بود، سود سهام عدالت شرکت‌های بورسی که مهلت آنها برای واریز سود به پایان رسیده و قابل وصول است، تا پایان پاییز برای همه ۴۹میلیون نفر سهامدار عدالت واریز می‌شود. میزان تقریبی قسط اول سود حدود ۵۰۰ هزار تومان به‌ازای هر برگه سهام عدالت است.

منبع: تسنیم