به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، اصغر مالکی با بیان این مطلب و با اشاره به نیاز سالانه ۶۰ هزار تن آهک برای کارخانه تغلیظ مس سونگون گفت: در حال حاضر تأمین آهک برای فلوتاسیون کارخانه تغلیظ برای شرکت مس تنی حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان هزینه بر می‌دارد اما با احداث این کارخانه کاهش حدود ۵۰ درصدی در هزینه‌های تأمین آهک به وجود خواهد آمد و نیاز مس منطقه آذربایجان به آهک دیگر کارخانه‌های استان قطع خواهد شد.

وی افزود: با بررسی‌ های انجام شده معدن آهک گوره درق اهر ذخیره‌ای ۱۰ میلیون تنی با کیفیت بسیار خوب و عیار ۵۳٫۵ درصد دارد.

مالکی با بیان اینکه این میزان ذخیره شناخته شده برای ۳۰ سال معدن سونگون کافی است، گفت: با انجام بررسی‌های بیشتر و با توجه به ظرفیت معدن حدس زده می‌شود که ذخیره آهک این معدن پس از مطالعات دقیق و فعالیت‌های اکتشافی بیشتر افزایش چشمگیری پیدا کند.

وی با تأکید بر اینکه احداث این کارخانه تأمین آهک در بلند مدت را برای توسعه معدن سونگون تضمین خواهد کرد، اظهار کرد: در آینده نزدیک برای طرح هیدرومتالوژی مس سونگون نیاز به ۱۴ هزار تن آهک پخته خواهیم داشت که با احداث کارخانه آهک نیاز این طرح توسعه‌ای سونگون نیز مرتفع خواهد شد.

مجری طرح معدن با بیان اینکه ذخیره این معدن در آینده می‌تواند نیاز سایر صنایع استان را نیز تأمین کند، گفت: این کارخانه با ظرفیت اسمی ۱۵۰ تن در روز در طی یک برنامه زمانبندی ۲۴ ماهه و تا پایان سال ۹۶ به بهره‌برداری خواهد رسید.

مالکی با اشاره به سایر مزیت‌ های این معدن و طرح احداث کارخانه گفت: یکی از مزیت‌ های این معدن رخنمون بودن آن بوده و این ویژگی باعث شده است که نیاز به باطله برداری نداشته باشیم.

وی تصریح کرد: همچنین وجود جاده اصلی در نزدیک این معدن و فاصله نسبتاً کوتاه معدن آهک تا معدن سونگون؛ از مسیر اهر ۹۰ کیلومتر و از مسیر ورزقان ۶۰ کیلومتر؛ از دیگر امتیازات اقتصادی آن است.

مجری طرح معدن آهک اهر با اشاره با اقدامات انجام شده برای راه اندی این کارخانه گفت: اقدامات مربوط به ثبت معدن، اخذ پروانه اکتشافی و گواهی کشف، نقشه‌برداری، برآوردهای اولیه در خصوص سنگ‌شکن و تعیین محل احداث ساختمان‌های مورد نیاز معدن انجام شده و همچنین با بررسی‌های انجام شده اقدامات مربوط به خرید فناوری و تجهیزات این کارخانه از ایتالیا نیز صورت گرفته است.